Profesjonalne usługi cięcia strumieniem wody

obróbka strumieniowa blachy

wycinarki wodne

W obróbce materiałów wykorzystuje się rozmaite technologie. Idealnym przykładem jest obróbka wodna, która jest jedną z usług firmy Marxam Project. Zleceniodawcy cenią sobie metodę cięcia strumieniem wody, co wynika z faktu, że ten proces gwarantuje szereg korzyści w trakcie obrabiania materiału.

obróbka strumieniowa

Cięcie wodą – co to jest?

Metoda cięcia strumieniem wody (tzw. cięcie waterjet) to jedna z nowoczesnych technologii obrabiania materiałów. Istotą obróbki wodnej jest wykorzystanie strumienia wody o niezwykle wysokim ciśnieniu (ok. 4000 bar). Wytworzony strumień jest przepuszczany przez dyszę o niewielkiej średnicy, co sprawia, że osiąga on prędkość trzykrotnie większą niż prędkość dźwięku! Nie bez powodu cięcie wodą jest uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod, która opiera się wyłącznie diamentowi. Co warte podkreślenia, wycinanie wodą gwarantuje niesamowicie wysoką jakość obrabianej powierzchni dla detali o dużych grubościach i skomplikowanych kształtach geometrycznych.

potrzebujesz tej usługi?

Cięcie strumieniem wody jest
także metodą niezwykle przyjazną dla środowiska naturalnego.

waterjet

Cięcie waterjet – do jakich materiałów wykorzystać cięcie wodą?

Cięcie wodą sprawdzi się w praktycznie większości materiałów budowlanych, co determinuje uniwersalne zastosowanie tej technologii. Usługa obróbki wodnej jest polecana w przypadkach:

 • stali konstrukcyjnych, stopowych i narzędziowych,
 • materiałów wrażliwych na wysokie temperatury obróbki,
 • szkła,
 • gumy,
 • poliwęglanu,
 • żeliwa i staliwa,
 • konglomeratów,
 • płytek gresowych,
 • tworzyw sztucznych,
 • tytanu i stopów tytanu,
 • materiałów ceramicznych,
 • miedzi, mosiądzu i brązów,
 • molibdenu i stopów molibdenu,
 • drewna i materiałów drewnopochodnych (np. MDF, sklejka).
Wycinanie wodą – zalety

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że cięcie waterjet jest metodą obróbki na zimno. Oznacza to, że obróbka wodna nie powoduje problemów w postaci odkształceń i zmian materiałów czynnikami termicznymi. Ponadto cięcie wodą nie prowadzi do powstawania rozgrzanych stref i naprężenia obrabianego materiału. Co więcej, w przypadku wyjątkowo delikatnych materiałów (np. szkło) nie ma obaw o powstawanie nieestetycznych odprysków.

Cięcie strumieniem wody jest także metodą niezwykle przyjazną dla środowiska naturalnego. Podczas wycinania wodą stosuje się naturalne i chemicznie obojętne materiały ścierne, a to oznacza, że sam proces obróbki nie skutkuje powstawaniem toksycznych odpadów. W tym miejscu warto też dodać, że cięcie waterjet zapewnia większe bezpieczeństwo dla pracowników – podczas przecinania materiału nie dochodzi do wytwarzania oparów lub pyłów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie.

Obróbka strumieniowo-ścierna, bo tak często określa się proces cięcia wodą, odznacza się wysoką jakością ciętych krawędzi (tzw. brak zadziorów na krawędziach). Ponadto jest to metoda błyskawiczna i efektywna, a na dodatek umożliwiająca wykonanie dowolnego kształtu. Wysoka precyzja i krótki czas realizacji usługi pozwalają zaoszczędzić pieniądze m.in. z uwagi na brak konieczności wykonywania kosztownych docięć.

Obróbka wodna – zastosowanie

Usługa wycinania wodą jest wykorzystywana w rozmaitych gałęziach przemysłu np. branży motoryzacyjnej, meblarskiej, elektronicznej, budowlanej, lotniczej czy maszynowej. Niemniej jednak cięcie strumieniem wody sprawdza się w mniej oczywistych kwestiach np. przetwórstwie wysoko mrożonego mięsa czy wykonywania elementów dekoracyjnych w sztuce. Firma Marxam Project oferuje profesjonalną obróbkę wodną przy użyciu nowoczesnego sprzętu do cięć waterjet. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu i poznaniem naszej oferty.