Profesjonaliści usług spawalniczych

Spawacz to osoba, która ma zadanie łączyć ze sobą elementy metalowe, stalowe, żeliwne oraz aluminium metodą połączenia nierozłącznego. Bardzo ważnym aspektem w pracy spawacza są umiejętności manualne, wysoka cierpliwość i samodyscyplina w trakcie procesu spawania.

To jeden z najtrudniejszych i do niedawna najmniej docenianych zawodów. Nie każdy można zostać spawaczem. Bardzo często, i słusznie, spawanie porównywane jest do pracy artystycznej. Oprócz wysokich umiejętności manualnych trzeba posiadać bardzo szeroką wiedzę techniczną na temat rodzajów materiałów, zachowania się różnych gatunków pierwiastków i zachowania się materiału w środowisku wysokich temperatur.

marxam project

połączenia stałe

połączenia stałe

Spawanie
(stali konstrukcyjnych, nierdzewnych i aluminium)

Proces spawania stanowi kluczową technologię wytwarzania konstrukcji metalowych.

W naszym zakładzie spawamy elementy konstrukcyjne jak i całe konstrukcje wykonane ze stali konstrukcyjnych, nierdzewnych, aluminium i stopów aluminium. Głównymi metodami stosowanymi przez naszych spawaczy są:

  • spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych (MIG) oraz aktywnych (MAG);
  • spawanie łukowe elektrodą nietopliwą w gazach ochronnych (TIG);
  • spawanie laserowe 3D.

Specyfika procesu spawania i jego przynależność do procesów specjalnych sprawiają, że w naszym zakładzie prowadzony jest on wyłącznie przez wykwalifikowanych pracowników, odbywających cykliczne szkolenia podnoszące ich kwalifikacje. Bezkompromisowe podejście pozwoliło nam na spawanie w branżach o podniesionych wymaganiach: samochodowej, lotniczej i kolejowej. 

Nasz personel posiada uprawnienia do wykonywania badań nieniszczących VT1 i VT2 dla sektoru wyrobów: (c ), (f), (t), (wp), w sektorach przemysłowych: wytwarzanie, badania przed- i eksploatacyjne w tym wytwarzanie, co pozwala na ciągłą kontrolę procesu spawalniczego (w chwili obecnej trwa proces szkolenia i certyfikacji dla kontroli PT i MT).

Najbliższy rok będzie dla naszego spawalnictwa oznaczał rozpoczęcie procesu wdrożenia „Uznania technologii spawania wg PN-EN ISO 15614:2008”.”

W procesie spawania możemy wykorzystać również robota spawalniczego co pozwala na osiągnięcie dużych powtarzalności i jakości spawania dla małych i dużych serii produkcyjnych.

Profesjonalne usługi spawania w atrakcyjnych cenach

Kluczowa technologia wytwarzania konstrukcji metalowych.

potrzebujesz tej usługi?

Profesjonalne usługi zgrzewania metali, blach

Alternatywne metody łączenia elementów metalowych. 

połączenia stałe

Zgrzewanie punktowe, kondensatorowe i indukcyjne

Posiadane przez nas zgrzewarki punktowe pozwalają na zastosowanie alternatywnych metod łączenia elementów metalowych. Punktowe zgrzewanie oporowe jest jedną z najpopularniejszych technik łączenia metali cienkościennych.

Zastosowanie zgrzewarek kondensatorowych pozwala na szybkie i proste zamontowanie na powierzchni metali elementów mocujących (kołki, śruby, trzpienie).

Zgrzewanie indukcyjne pozwala znacznie zredukować zużycie energii, a co za tym idzie zmniejsza koszty wytworzenia detali. Proces ten znacznie redukuje obszar działania termicznego co przyczynia się do prostszego czyszczenia miejsc łączonych. Technologia zgrzewania indukcyjnego pozwala na jej automatyzację, co powoduje, że proces jest powtarzalny i prostszy (a zatem tańszy).

Dzięki zastosowaniu alternatywnych metod łączenia materiałów mamy możliwość zaoferować nasze usługi w branży budowlanej; transportu cieczy i gazów; przemyśle motoryzacyjnym oraz produkcji maszyn.

potrzebujesz tej usługi?

łączenie blach

Spawanie

Spawanie aluminium, spawanie stali nierdzewnej, spawanie metali konstrukcyjnych – tak, możemy wykonać to wszystko a nawet więcej.

Proces spawania, czyli łączenie materiałów wykazujących zdolność do topliwości  nie stanowi dla nas tajemnic. A jeżeli nawet na jakąś trafimy to chętnie ją poznamy i wprowadzimy do naszego zakładu.

Proces spawania jest naszą pasją i dlatego bardzo mocno zachęcamy do skorzystania z doświadczenia i umiejętności naszego zespołu spawaczy. Jako firma spawalnicza jesteśmy gotowi podjąć się każdego wyzwania.

Co to jest spawanie MIG i kiedy warto je wykorzystać?

Spawanie MIG jest niezwykle popularnym sposobem łączenia blach, spawania profili i szeregu innych elementów, które wykonane są ze stali niskowęglowej, nierdzewnej, kwasoodpornej bądź ze stali stopowych. Technika spawania MIG polega na wykorzystaniu łuku elektrycznego, który powstaje pomiędzy spawaną powierzchnią a drutem (topliwą elektrodą). Cechą charakterystyczną tego sposobu spawania blach jest wykorzystanie osłony gazu obojętnego chemicznie, który nie uczestniczy w procesie łączenia materiałów. Najczęściej wykorzystywane gazy to argon lub hel.

Spawanie migiem jest często ulubionym spawaniem cienkich blach ale jaka metoda zostanie ostatecznie zastosowana to zależy tylko od wymagań klienta.

Na czym polega spawanie MAG i gdzie znajduje zastosowanie?

Spawanie MAG jest podobne do wcześniej wspomnianej techniki spawania MIG. Łuk elektryczny również powstaje pomiędzy topliwą elektrodą a spawanym elementem. Różnica polega jednak na tym, że w spawaniu MAG wykorzystywane są gazy chemicznie aktywne, np. tlen bądź dwutlenek węgla. Właściwość ta pozwala wykorzystać tę technikę do łączenia blach czy spawania profili, które są wykonane ze stali konstrukcyjnej niestopowej, niskostopowej bądź wysokostopowej.

Spawanie blach metodami MIG/MAG – zalety

  • Wysoka wydajność procesu.
  • Dobra jakość uzyskanej spoiny.
  • Uniwersalne zastosowanie – spawanie MIG i spawanie MAG mogą być wykorzystane w różnych metalach i ich stopach oraz w rozmaitych pozycjach.

  • Procesy spawania profili, blach lub spawanie kątowników i innych elementów konstrukcyjnych mogą zostać zautomatyzowane, co gwarantuje niskie ryzyko błędów, ograniczenie szans strat materiałów, zmniejszenie kosztów i dużą powtarzalność pracy – idealne rozwiązanie dla produkcji seryjnych gdzie obróbka metalu jest sercem zakładu produkcyjnego.

Czym jest spawanie TIG i do czego służy?

Nieco inaczej wygląda łączenia blach gdy w grę wchodzi spawanie TIG. Choć w tym przypadku również wykorzystuje się łuk elektryczny, to różnica polega na tym, że powstaje on pomiędzy elementem a nietopliwą elektrodą wolframową. Cały proces spawania blach czy też spawania profili następuje w osłonie gazu obojętnego chemicznie, np. argonu lub helu. Charakterystyczną cechą jest uzyskanie spoiny, która odznacza się brakiem zanieczyszczeń oraz wysoką jakością. Spawanie TIG jest wykorzystywane głównie do łączenia blachy lub innych elementów konstrukcyjnych wykonanych z metalu o niewielkiej grubości. Metoda TIG jest używana przeważnie do stali nierdzewnej oraz materiałów metalowych, do których niezbędne jest użycie obojętnego chemicznie gazu ochronnego np. aluminium, miedź, nikiel lub tytan. Obecnie bardzo często kojarzy się tą metodę jako spawanie aluminium TIG.

Łączenie blach metodą TIG – zalety

  • Brak rozprysku ciekłego metalu.
  • Możliwość automatyzacji i mechanizacji usługi spawalniczej.
  • Możliwość spawania blach o wyjątkowo niewielkim przekroju poprzecznym (od ok. 0,5 mm).
  • Wszechstronne użycie – spawanie TIG sprawdzi się w rozmaitych metalach i ich stopach, a także w różnych pozycjach.
  • Niezwykle wysoka jakość wykonanej spoiny (duża wytrzymałość) oraz niepowtarzalna czystość, estetyka i prawidłowy kształt uzyskanego złącza. Można powiedzieć, że przy tej metodzie spawalnictwo wchodzi na wyższy poziom.

Spawanie profili i blach w Marxam Project

Pracownicy firmy Marxam Project, którzy są odpowiedzialni za realizację projektów łączenia blach, spawanie i zgrzewanie blach i profili, regularnie podnoszą własne kwalifikacje. Jest to możliwe poprzez udział w cyklicznych szkoleniach. Wszyscy spawacze i pracownicy działu technicznego mają uprawnienia do kontroli VT1 i VT2 – natomiast w niedalekiej przyszłości rozpocznie się proces kształcenia i certyfikacji dla kontroli PT i MT. Co więcej, Marxam Project dysponuje robotem spawalniczym. Dzięki temu możemy zapewnić, że spawanie blach w branżach o wysokich wymaganiach (np. samochodowej czy lotniczej) będzie odznaczać się dużym poziomem powtarzalności oraz niezbędną jakością. Dlatego też obróbka metalu staje się w pełni kompletna. Oferujemy usługi dla małych i dużych produkcji seryjnych. Spawanie Kraków zostaje wsparte przez nową firmę a spawalnictwo Kraków otrzymuje pomoc nawet w nagłych przypadkach.

łączenie elementów konstrukcyjnych

Zgrzewanie punktowe, kondensatorowe i indukcyjne

Zgrzewanie to proces, który polega na wykonaniu trwałego połączenia elementów konstrukcyjnych bądź części urządzeń, które są stworzone z materiałów metalowych albo tworzyw sztucznych. Zgrzewanie blach w branży metalurgicznej przyjmuje różne formy łączenia (np. łączenie punktowe bądź łączenie indukcyjne), które charakteryzują się odmiennymi procedurami wykonania bądź zastosowaniem w praktyce.

Firma Marxam Project oferuje usługi profesjonalnego zgrzewania punktowego, kondensatorowego i indukcyjnego, które realizuje przy użyciu wysokiej klasy sprzętu.

Czym jest zgrzewanie punktowe?

Zgrzewanie punktowe to jedna z najpopularniejszych form łączenia metalowych i niemetalowych materiałów. Zgrzewanie stali w ten spoób to proces łączenia punktowego, który polega na dociśnięciu do siebie elementów konstrukcyjnych bądź części urządzeń za pomocą elektrod zgrzewarki. Nagrzewające się elektrody powodują nagrzewanie elementów w miejscu łączenia – wówczas powierzchnie przekształcają się ze stanu stałego do stanu plastycznego (przypominającego ciasto) i powstaje jądro zgrzeiny. Gdy jądro ulegnie wystygnięciu, powstaje jednolite i trwałe połączenie pomiędzy elementami. Warto podkreślić, że uplastycznienie materiału następuje wyłącznie na granicy styku. Połączenia zgrzewane wykonywane przez naszą firmę wykorzystują zgrzewarki, które umożliwiają wykorzystanie rozmaitych metod łączenia konstrukcji metalowych. Punktowe zgrzewanie oporowe stanowi jeden z najczęściej stosowanych sposobów łączenia metali cienkościennych oraz materiałów o grubości do 3 mm. W ten sposób można wykonać zgrzewanie aluminium, zgrzewanie stali oraz zgrzewanie nierdzewki.

Na czym polega łączenie indukcyjne?

Jedną z form punktowego łączenia elementów metalowych jest zgrzewanie indukcyjne.  Zgrzewanie elektryczne tego typu to proces gdzie wykorzystana jest indukcja elektromagnetyczna. Firma Marxam Project oferuje zgrzewanie metali poprzez łączenie indukcyjne, które gwarantuje ogrom korzyści dla realizowanego projektu:

  • Indukcyjne łączenie pozwala na realne ograniczenie zużycia energii, co przekłada się na mniejsze koszty podczas kreowania detali oraz minimalizuje wielkość obszaru poddanego działaniu termicznemu.
  • Dzięki łączeniu indukcyjnemu dochodzi do zmniejszenia czasu potrzebnego do nagrzania łączonych elementów, a to stanowi dodatkowy sposób na zmniejszenie finalnej ceny procesu produkcji.
  • Zgrzewanie punktowe z użyciem indukcji elektromagnetycznej gwarantuje znacznie łatwiejsze czyszczenie miejsc poddawanych procesowi zgrzewania (co jest bardzo ważne gdy musimy wykonać np. zgrzewanie nakrętek lub zgrzewanie rur).
  • Łączenie indukcyjne stwarza możliwość automatyzacji działań – produkcja charakteryzuje się dużym stopniem powtarzalności i prostotą, co oznacza znaczne obniżenie finalnych kosztów.

Zgrzewanie metodą łączenia indukcyjnego jest często wykorzystywane w przemyśle rurowym. Przeważnie ten typ zgrzewania stosuje się do łączenia elementów wykonanych z aluminium, stali niskowęglowej i niskostopowej oraz niemagnetycznej i magnetycznej stali nierdzewnej.

Co to jest zgrzewanie kondensatorowe

Użycie zgrzewarek kondensatorowych jest kolejną metodą łączenia punktowego materiałów metalowych. Ten sposób zapewnia szybki i nieskomplikowany montaż na powierzchni elementów służących do mocowania innych komponentów np. śrub, kołków, trzpieni.

Zgrzewanie punktowe – zastosowanie

Firma Marxam Project wykorzystuje wiele rozmaitych metod zgrzewania punktowego materiałów metalowych. Nasze usługi znalazły zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, w zakładach produkcji maszyn, firmach odpowiedzialnych za transport cieczy i gazów czy w branży budowlanej. Realizujemy zlecenia indywidualne oraz zamówienia seryjne – w obu przypadkach stawiamy na wysoką jakość wykonania i minimalizację kosztów dla klienta.