Tokarz tak jak i frezer lub szlifierz jest osobą, która zajmuje się obróbką metali metodą skrawania. Głównymi zadaniami tokarza jest wykonywanie gwintów, przecinanie elementów, roztaczanie otworów, wytaczanie, rozwiercanie i nawiercanie. Na swoich maszynach wykonuje przede wszystkim toczenie powierzchni walcowych, stożkowych, czołowych i kształtowych.

Tak jak w każdym zawodzie związanym z obróbką skrawaniem także i u tokarza wymagana jest cierpliwość, precyzja i dobry wzrok.

wyginanie blachy

Gięcie blach

Technologia gięcie blach CNC to najpopularniejsza metoda obróbki plastycznej, pozwalająca na uzyskanie detali zarówno o prostych jak i skomplikowanych kształtach

Stosowanie nowoczesnych pras krawędziowych pozwala na uzyskanie maksymalnych możliwych powtarzalności produkowanych elementów dla dowolnej ilości egzemplarzy. Zastosowane nowoczesne sterowanie CNC oraz automatyczna kompensacja strzałki ugięcia daje maksimum dokładności i powtarzalności w 7 osiach oraz pozwala na utrzymanie wymaganych kątów wzdłuż całej długości linii gięcia.

Rozbudowany park narzędziowy pozwala na dostosowanie się do każdych wymagań technologicznych klienta.

potrzebujesz tej usługi?

Profesjonalne usługi gięcia stali

Maksimum dokładności

Profesjonalne usługi walcowania blach

Wysoka precyzja

walcowanie metali

Walcowanie
blach i profili

Zastosowanie odpowiedniej technologii i maszyn o wysokiej precyzji pozwala zapewnić wykonanie operacji zwijania blach według każdego życzenia klienta. Stosowane przez nas maszyny posiadają bardzo szeroki zakres walcowania blachy, które są przeznaczone dla produkcji seryjnej jak i pod indywidualne, pojedyncze projekty.

Wykorzystanie nowoczesnych maszyn do gięcia kształtowników pozwala nam na zapewnienie obsługi również przy operacjach gięcia lub walcowania profili zamkniętych i rur.

potrzebujesz tej usługi?

tłoczenie blach

Tłoczenie

Tłoczenie blach jest jednym z podstawowych procesów obróbki plastycznej. W naszej firmie realizujemy tłoczenie blach na zimno przy użyciu pras hydraulicznych.

Doświadczenie w doborze materiału oraz projektowaniu i wykonaniu narzędzia roboczego, pozwala przeprowadzić proces tłoczenia blach z zachowaniem odpowiednich parametrów technologicznych.

potrzebujesz tej usługi?

Profesjonalne usługi wytłaczania blach

Dopasowanie parametrów pod projekt

wyginanie blachy

Gięcie
blach

Do procesu formowania różnego rodzaju blach płaskich wykorzystywane są rozmaite technologie. Aktualnie jednym z najchętniej wybieranych i zarazem najbardziej wydajnych sposobów formowania blach płaskich jest gięcie CNC, co wynika m.in. z możliwości jego zastosowania w projektach o dowolnie skomplikowanym kształcie.

Firma Marxam Project zachęca do skorzystania z usługi gięcia blach i obróbki plastycznej technologią CNC, którą realizuje przy pomocy zaawansowanego zaplecza w rozbudowanym parku narzędziowym.

Gięcie blach CNC – na czym polega ta technologia?

Gięcie blach to proces, który wymaga precyzji i wiedzy w zakresie dopasowania matryc i stempli. Prawidłowo ustawiony promień gięcia blach decyduje o bezpieczeństwie używania elementów w całej konstrukcji. Gięcie pryzmowe czy też gięcie stali jest procesem technologicznym, gdzie pryzma i matryca to podstawowe wyposażenie każdej giętarki – ich odpowiednia ilość i jakość pozwoli na zapewnienie kompleksowego i prawidłowego wykonania elementów. Tylko w ten sposób modelowanie i obróbka wykorzystanego materiału jest bezpieczna oraz gwarantuje poprawność wykonanej pracy. W przeciwnym razie gięcie blachy doprowadzi do niespełnienia założeń projektu, co skutkuje zmarnowaniem materiału i stratami finansowymi.

Gięcia CNC jest technologią, która wykorzystuje nowoczesne i w pełni skomputeryzowane prasy krawędziowe. Urządzenia te po doborze odpowiednich narzędzi pozwalają na gięcie materiału z wysokim poziomem precyzji, maksymalnym bezpieczeństwem i bezbłędną powtarzalnością. Niewątpliwą zaletą gięcia blach CNC jest fakt, że tego typu maszyny sprawdzają się jednakowo w projektach o prostych jak i skomplikowanych kształtach, tam gdzie mamy do czynienia z produkcją jednostkową jak i seryjną.

Prasy krawędziowe w parku narzędziowym firmy Marxam Project odznaczają się nowoczesnym sterowaniem, a dzięki automatycznej kompensacji strzałki ugięcia mamy pewność, że blacha gięta osiągnie maksymalną dokładność i powtarzalność w 7 osiach! Ponadto w trakcie obróbki blachy i metali możliwe jest zachowanie wymaganych kątów wzdłuż całej długości linii gięcia.

Gięcie CNC – zalety

 • Minimalizacja ryzyka błędu.
 • Duża precyzja obróbki bez względu na grubość blachy.
 • Powtarzalność pracy – możliwość realizacji zamówień seryjnych.
 • Uniwersalne zastosowanie – projekty proste i wielokształtne dla różnych branż.
 • Automatyzacja procesu powoduje, że gięcie blachy ma ograniczone pomyłki i straty materiału.

Gdzie można wykorzystać gięcie blach? Zastosowanie

Firma Marxam Project oferuje gięcie blach CNC poprzez użycie nowoczesnego sprzętu do obróbki różnych materiałów. Innowacyjne i skuteczne prasy krawędziowe pozwalają na modelowanie prostych i skomplikowanych kształtów, co sprawia, że gięcie CNC znajduje zastosowanie w rozmaitych branżach.

Zleceniodawcami firmy Marxam Project są przedsiębiorstwa produkcyjne, podmioty odpowiedzialne za konstruowanie maszyn, przedstawiciele branży stalowej i konstrukcyjnej, motoryzacyjnej, kolejowej, lotniczej, a nawet robotyki czy automatyki przemysłowej. Precyzyjne zaginanie blach jest wykorzystywane w szerokim zakresie usług. Wysoka powtarzalność i wysoka precyzja pras krawędziowych sprawia, że wykonane przez Marxam Project gięcie blach CNC jest usługą na najwyższym poziomie zarówno dla zamówień jednostkowych oraz seryjnych. Dzięki temu nasi klienci mogą mieć pewność, że nawet duże zamówienia na obróbki blacharskie zostaną wykonane na czas i bez zbędnych strat cennego materiału.

Firma Marxam Project gwarantuje wysoką jakość realizowanych usług z zakresu gięcia blach CNC i innych prac dotyczących szeroko pojętej obróbki metali. Natomiast rozbudowany park narzędziowy sprawia, że odpowiedzialność za wykonanie całego projektu leży wyłącznie w naszych rękach. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu. Z chęcią zapoznamy się ze szczegółami zlecenia i zaproponujemy najlepsze z możliwych rozwiązań.

Walcowanie metali

Walcowanie
blach i profili

Walcowanie blach i kształtowanie profili stanowią jedno z głównych usług obróbki plastycznej w naszej firmie. Dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami, które gwarantują wysoką jakość realizowanych projektów – jednakowo dla produkcji seryjnej i indywidualnych zleceń. W chwili obecnej mamy możliwość zaproponować zwijanie blach oraz zwijanie stożków z blachy.

Na pozostałych maszynach możemy wykonać walcowanie prętów, walcowanie rur oraz gięcie rur stalowych.

Na czym polega walcowanie blachy?

Usługa zwijania blachy to nic innego jak mechaniczna metoda odkształcenia materiału metalowego pod wpływem siły nacisku walców. Walcowanie blachy może być realizowane pod wpływem ciepła lub zimna, co dodatkowo oddziałuje na dokładność procesu kształtowania.

 • Walcowanie na gorąco jest przeprowadzane w wysokiej temperaturze (powyżej rekrystalizacji), co ogranicza ryzyko utwardzania się metalu. Ta metoda sprawdzi się do produkcji blachy lub prostych przekrojów.
 • Walcowanie na zimno to z kolei metoda, która wykorzystuje temperaturę niższą od tej potrzebnej do rekrystalizacji materiału. Ten sposób modelowania blachy i kształtowania profili charakteryzuje się tym, że nie prowadzi do zmniejszenia stopnia grubości obrabianego przedmiotu. Przeważnie wykorzystuje się go do elementów, gdzie wymagana jest szybkość formowania, brak uszkodzeń powłoki metalu oraz duża wydajność produkcyjna.

Walcowanie profili – co to jest?

Gięcie profili stalowych jest procesem, w czasie którego dochodzi do trwałej zmiany krzywizny materiału. W elemencie, który poddajemy obróbkę część włókien jest ściskana, ta po drugiej stronie lini obojętnej materiału jest rozciągana. Jednak prawidłowo dobrane parametry powodują, że wyginanie profili nie powoduje żadnych zmian właściwości wytrzymałościowych, technicznych ani wyglądu.

Na dzień dzisiejszy stosujemy walcowanie blach na zimnoblachy walcowane na gorąco będą kolejnym etapem naszego rozwoju parku technologicznego.

Walcowanie blachy i gięcie profili – zalety automatyzacji

Walcowanie metali jako całość czy też profilowanie blach poddane procesowi automatyzacji wnoszą wiele dodatkowych zalet do procesu produkcyjnego.  Powtarzalność w zakresie wykonywania zaplanowanego projektu jest niezwykle istotna w przypadku seryjnej produkcji na dużą skalę. Dzięki temu firma produkcyjna ogranicza nie tylko koszty potrzebne na wyprodukowanie zamówienia, ale i oszczędza cenny czas związany z analizą każdego wykonanego elementu. To z kolei pozwala zagwarantować znacznie szybszą realizację usługi (np. dostarczenia profili stalowych), co oznacza zadowolenie klienta. Dlatego też wiele firm decyduje się na skorzystanie z usługi Marxam Project – nasza praca jest skoncentrowana nie tylko na powierzonym zadaniu, ale i satysfakcji naszych klientów. Wiemy, jak dużą rolę w biznesie odgrywa profesjonalne podejście do klienta, dlatego dbamy o to przy każdym realizowanym projekcie!

Zwijanie blachy i kształtowanie profili – zastosowanie

Obróbka materiałów metalowych poprzez walcowanie poprzeczne, walcowanie wzdłużne lub walcowanie skośne blachy lub gięcie profili znajduje zastosowanie w realizacji rozmaitych projektów w różnych dziedzinach przemysłu. Dlatego też usługi profesjonalnego zwijania blachy i kształtowania profili można wykorzystać w branżach:

 • motoryzacyjnym np. blacha do karoserii samochodu,
 • maszynowej np. profile wykorzystywane w seryjnej produkcji konstrukcji metalowych,
 • estradowej np. elementy rusztowania sceny,
 • hydraulicznej np. rury do instalacji sanitarnej,
 • lotniczej np. zwijanie blach do kadłubów samolotu,
 • meblowej np. stalowe meble o industrialnym charakterze.

Firma Marxam Project ma doświadczenie we współpracy z szeregiem innych branż. Wszystkich zainteresowanych poznaniem dokładnej oferty z zakresu walcowania profili i walcowania blachy zachęcamy do kontaktu.

obróbka plastyczna

Tłoczenie
blach

Proces tłoczenia blachy jest jedną z głównych metod kształtowania materiału, który może zostać wykorzystany do realizacji rozmaitych projektów. Tłoczenie blach na prasach jest mocno uzależniony od rodzaju materiału, temperatury wykorzystywanej w trakcie jego kształtowania, jak i przeznaczenia modelowanej blachy.

Firma Marxam Project realizuje wytłaczanie blach różnych typów przy użyciu nowatorskich pras mimośrodowych, co stanowi gwarancję, że tłoczenie metali będzie wykonane dbałością o wszystkie istotne detale.

Czym są prasy mimośrodowe?

W dzisiejszych czasach obróbka plastyczna blachy jest realizowana przez  nowoczesne prasy mimośrodowe. Siła nacisku uzyskiwana w tej maszynie może osiągnąć blisko 400 ton, a to zapewnia możliwość modelowania nawet wyjątkowo grubego materiału. Wytłaczanie metali to nie jedyny proces za jaki odpowiadają tego typu maszyny. Obróbka plastyczna metalu na zimno na takich urządzeniach może obejmować  wiele innych czynności np. dziurkowanie, formowanie czy nitowanie. Warto podkreślić, że aktualne prasy mimośrodowe charakteryzują się maksymalną automatyzacją i wysoką powtarzalnością. Jest to niezwykle duże ułatwienie tam gdzie stosowane jest w dużych ilościach tłoczenie stali, głębokie tłoczenie blach na prasach dla firm zajmujących się usługami typu krępowanie blachy, obróbka plastyczna stali, tłoczenie blachy na zimno. Oznacza to, że proces tłoczenia blach na prasach ma zminimalizowane ryzyko występowania błędów, które mogą skutkować np. stratą cennego materiału lub wydłużeniem czasu realizacji usługi.

Na czym polega tłoczenie blach na zimno?

Obróbka plastyczna może odbywać się pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury. W przypadku firmy Marxam Project tłoczenie blach na prasach mimośrodowych jest procesem wykonywanym na zimno. Dlaczego? Opcja ta jest znacznie bezpieczniejsza w trakcie pracy z materiałem dla operatora. W niektórych przypadkach temperatura na styku prasy i obrabianego materiału może ulec mniejszemu bądź większemu podwyższeniu. Efektem tego mogą być nieodwracalne zmiany w strukturze kształtowanego metalu i pogorszenia jego jakości. W związku z tym tłoczenie blachy na zimno jest procesem o zdecydowanie mniejszym ryzyku aniżeli modelowanie z wykorzystaniem ciepła.

Tłoczenie blach na prasach – zalety

Wspomniana wyżej automatyzacja i powtarzalność procesu tłoczenia blach na prasach są największymi zaletami kształtowania materiału metalowego (np. aluminium czy stali węglowej).

Firma potrzebująca dużą ilość blachy o odpowiednim kształcie, może skorzystać z usługi tłoczenia przy pomocy pras mimośrodowych – urządzenia te można z powodzeniem wykorzystać w produkcji seryjnej. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki rodzaj sprzętu został użyty przy tłoczeniu blachy na mniejszą skalę czy realizacji nawet jednorazowego projektu. Usługi Marxam Project sprawdzą się w każdym modelu współpracy.

Ponadto tłoczenie blach na prasach mimośrodowych przy użyciu niskiej temperatury stanowi gwarancję szybkiej obróbki materiału metalowego oraz wysoką precyzję wykonywanego kształtowania.

Prasy mimośrodowe i tłoczenie blachy – zastosowanie

Tłoczenie blach na prasach mimośrodowych znajduje zastosowanie w różnych branżach i szeroko pojętym przemyśle. Proces tłoczenia blachy może być wykorzystany np. w produkcji sprzętu AGD, pojazdach motoryzacyjnych, rozmaitych maszynach produkcyjnych czy też w branży budowlanej. Firma Marxam Project zachęca do kontaktu i przedstawienia szczegółów projektu, co umożliwi oszacowanie kosztów i czasu realizacji usługi. Oprócz gwarancji wysokiej jakości, dbamy o zadowolenie naszych zleceniodawców – zapraszamy do współpracy!