Obróbka wiórowa
Obróbka wiórowa jest częścią obróbki skrawaniem. Jest to rodzaj obróbki materiału polegający na jego stopniowym usunięciu. Pozbycie się naddatku umożliwia otrzymanie sprecyzowanego efektu. W tym procesie wykorzystuje się narzędzia skrawające jak np. frezarka czy tokarka. W Marxam Project w ramach obróbki wiórowej świadczymy takie usługi jak frezowanie i toczenie, zarówno z wykorzystaniem maszyn CNC, jak i maszyn konwencjonalnych oraz przeciąganie i honowanie. Zaufaj nam w zakresie skrawania i doświadcz kompleksowości naszej oferty.
Frezer jest osobą, która musi wyróżniać się umiejętnościami manualnymi, precyzyjnością, odpowiedzialnością oraz cierpliwością. Bardzo istotną cechą jest również praca w zespole ponieważ praca wykonywana przez frezera jest zawsze częścią większego procesu produkcyjnego.
Obok procesu toczenia obróbka frezowaniem wymaga wzmożonej uwagi i rygorystycznego przestrzegania podstaw bezpieczeństwa pracy – specyfika pracy powoduje, że brak należytej ostrożności może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem.
Dzięki frezowaniu mogą powstawać takie rzeczy jak: gwinty, profile, wpusty, wrzeciona, koła zębate w takich materiałach jak metal, drewno lub tworzywa sztuczne.
Obróbka CNC: Precyzyjność i powtarzalność
Obróbka CNC to część obróbki wiórowej, która wykorzystuje komputerowo sterowane maszyny numeryczne (CNC). Do jej charakterystycznych cech należy świetne dopasowanie do produkcji wielkoseryjnej, gdyż pozwala ona na szybkie i elastyczne obrabianie materiałów o dużej powtarzalności. W Marxam Project w ramach tego procesu świadczymy usługi toczenia CNC i frezowania CNC.
Toczenie CNC
Toczenie CNC to proces, w którym oddzielana jest część materiału, który chcemy obrobić. Pozwala to na otrzymanie dokładnie sprecyzowanych parametrów. Wykorzystuje się tutaj zautomatyzowane maszyny numeryczne, które przy pomocy noży tokarskich pozwalają na otrzymanie świetnych efektów. Pozwala to na ograniczenie błędu ludzkiego i większą powtarzalność elementów.
Frezowanie CNC
We frezowaniu CNC także wykorzystywane są zautomatyzowane maszyny numeryczne. W tym procesie wykorzystuje się frezarki, aby odjąć wymaganą część materiału i uzyskać upragniony efekt. Jest ono lepiej przystosowane do obróbki płaskich części materiałów jak np. gwintów, czy rowków.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:
Obróbka konwencjonalna: personalizacja i elastyczność
Obróbka konwencjonalna w przeciwieństwie do obróbki CNC nie używa zautomatyzowanych maszyn. Tutaj najważniejsze są umiejętności jej operatora. Ma to swoje wady i zalety, gdyż pozwala na większą personalizację konkretnych elementów, ale jednocześnie nie jest ona efektywna w przypadku produkcji wielkoseryjnej. Oznacza to, że lepiej się nada do unikalnych elementów lub prototypów, gdzie potrzeba dużej dokładności jeśli chodzi o szczegóły projektu.
Toczenie konwencjonalne
Przy pomocy tokarki ręcznej tokarz usuwa nadmiar materiału na powierzchni. Jest świetnie przystosowane do obrabiania powierzchni cylindrowych, w szczególności w małych ilościach, gdyż nie ma potrzeby programowania maszyny.
Frezowanie konwencjonalne
Frezowanie konwencjonalne przy pomocy frezarki ręcznej wykorzystuje się zasadniczo tak jak toczenie konwencjonalne. Zasadniczą różnicą jest to, że prędzej wykorzystuje się je w obróbce powierzchni płaskich oraz to, że tutaj obraca się narzędzie maszyny podczas gdy produkt pozostaje nieruchomy.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:
Dlaczego warto wybrać Marxam Project?
Marxam Project to firma, która usługi obróbki wiórowej świadczy od chwili swojego powstania w 2006 roku. Nasze podejście do klienta i zaangażowanie w świadczenie najwyższej jakości usług gwarantuje, że Twój projekt zostanie wykonany szybko i z największą możliwą dokładnością. Spośród innych wyróżnia nas:
- Indywidualne podejście – Każdy projekt jest wyjątkowy. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wykonać pojedynczy element, czy zależy Ci na produkcji wielkoseryjnej, pomożemy Ci w doborze wszystkich szczegółów, abyś miał pewność, że osiągniesz najlepszy możliwy rezultat.
- Doświadczenie i pasja – Nasze ponad 18-letnie doświadczenie i prawdziwa pasja w obróbce metali to gwarancja rzetelności i profesjonalnego podejścia do każdego projektu.
- Nowoczesny sprzęt – W trosce o największą precyzję wykonywanych elementów, wykorzystujemy zaawansowane maszyny i urządzenia, które pozwalają nam osiągać ściśle określone parametry i tolerancje.
- Kompleksowy zakres usług – Oprócz obróbki wiórowej mamy w naszej ofercie szereg innych procesów, którymi uzupełnisz swój projekt. Od cięcia, gięcia i walcowania przez spawanie i zgrzewanie, aż po elektrodrążenie i malowanie proszkowe.
- Prawdziwi eksperci obróbki – Nasz zespół to specjaliści o długoletnim doświadczeniu i bogatych umiejętnościach. Potrafimy nie tylko dobrać wszystkie parametry, aby osiągnąć dokładnie sprecyzowany efekt, ale świetnie radzimy sobie także w konwencjonalnych czynnościach, gdzie czynnik ludzki jest najważniejszy.
Skontaktuj się z nami już dziś
Niezależnie od specyfikacji Twojego projektu – czy jest to unikalny, pojedynczy element, czy może produkcja wielkoseryjna wymagająca dużej powtarzalności, nasze procesy obróbki wiórowej gwarantują otrzymanie oczekiwanego rezultatu. Zaufaj nam w zakresie obróbki i zagwarantuj największą jakość i szybkość swojego projektu razem z Marxam Project. Skontaktuj się z nami już dziś.
Definicja obróbki wiórowej
Obróbka wiórowa to proces polegający na usuwaniu naddatku materiału poprzez wykorzystanie narzędzi skrawalnicznych. Jest ona rodzajem obróbki skrawaniem. Usunięta część materiału zostaje w niej zamieniona w charakterystyczne wióry (stąd też nazwa). Wykorzystywana jest, aby uzyskać ściśle określony parametry, takie jak chropowatość, kształt, czy wymiar. Procesy wchodzące w jej skład świetnie nadają się zarówno do obróbki powierzchni płaskich (np. frezowanie), jak i cylindrowych (np. toczenie i honowanie) zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej części elementu.
Rodzaje obróbki wiórowej
W obróbce wiórowej można wyróżnić kilka charakteryzujących ją procesów. Wszystkie z nich polegają na usunięcie nadmiaru materiału, jednak przystosowane będą one do różnych rodzajów powierzchni. Wyróżniamy:
- Toczenie - Proces, w którym obracany jest produkt, a maszyna pozostaje nieruchoma. Świetnie nadaje się do powierzchni cylindrowych w celu osiągnięcia ich ściśle określonych parametrów.
- Frezowanie - W przeciwieństwie do toczenia, tutaj obracane jest narzędzie maszyny, a produkt jest nieruchomy. Ten proces jest idealny do powierzchni płaskich.
- Honowanie - Jest to proces wykończeniowy, co oznacza, że jest on jednym z ostatnich wykorzystywanych procesów w obróbce materiału. Przed nim należy obrabiany obiekt odpowiednio przygotować wykorzystując inne techniki. Wykorzystywany do obiektów cylindrowych, w celu nadania im odpowiedniej chropowatości.
- Przeciąganie - Tą technikę charakteryzuje to, że nadmiar materiału obrabiany jest przez jedno przejście. Wykorzystuje się do tego przeciągarki, które idealnie nadają się do tworzenia np. rowków.
Zalety obróbki wiórowej
Obróbka wiórowa to jeden z najczęściej wykorzystywanych procesów spośród wszystkich technik obróbki metali. Jej szeroki zakres zastosowań oraz duża dokładność pozwala na otrzymanie dokładnie sprecyzowanego efektu. Jej zalety podzielimy na 2 kategorie:
- Obróbka CNC – Wykorzystanie komputerowo sterowanych numerycznie maszyn jest obecnie najczęściej wybieranym rodzajem obróbki ubytkowej. Powodem tego jest, że pozwala to na osiągnięcie dokładnych produktów, o dużej powtarzalności w produkcji wielkoseryjnej. Minimalizuje też czynnik ludzki, który tutaj ograniczony jest głównie do ustawienia odpowiednich parametrów w maszynie i do nanoszenia poprawek w tym zakresie.
- Obróbka konwencjonalna – W tym rodzaju obróbki najważniejsze są umiejętności operatora. Wykorzystując maszyny ręczne usuwa on naddatek materiału. Cechą charakterystyczną tej techniki jest jej personalizacja. Pozwala ona bowiem na osiągnięcie ściśle określonych parametrów dla każdej jednostki produktu. Najczęściej jest ona stosowana do małej liczby materiałów.
Zastosowania obróbki wiórowej
Obróbka wiórowa ma szerokie zastosowanie w dziedzinie obróbki metali, ale nie tylko. Można ją wykorzystać do obrabiania stali, aluminium, miedzi, brązu, ale także innych materiałów takich jak drewno, czy tworzywa sztuczne. Idealnie nadaje się ona zarówno do produkcji wielkoseryjnej (obróbka CNC), jak i do indywidualnych elementów (obróbka konwencjonalna). Z tego powodu, wykorzystuje się ją w szeregu branż przemysłowych takich jak branża motoryzacyjna, lotnicza, meblarska, budownicza, produkcyjna, elektroniczna i wielu innych. Jest ona na tyle uniwersalna, że znajduje swoje zastosowanie w prawie każdym projekcie związanym z obróbką metali.
Czynniki wpływające na obróbkę wiórową
Obróbka wiórowa jest szczególnie podatna na parametry jej wykorzystania. Głównym powodem tego jest popularna obróbka CNC, która wykorzystuje zautomatyzowane maszyny sterujące numerycznie. Na obróbkę ubytkową wpływa szereg czynników, takich jak:
- Parametry zlecenia - W oparciu o oczekiwany efekt dobierane są odpowiednie parametry wykorzystywanych maszyn. Są one istotne, gdyż będą miały bezpośredni wpływ na uzyskany rezultat.
- Wielkość produkcji - W zależności od tego czy chcemy uzyskać wiele elementów w produkcji wielkoseryjnej, czy raczej kilka unikalnych materiałów - wybierzemy wówczas inny proces obróbki.
- Wykorzystywane narzędzia skrawania - Dobór odpowiednich narzędzi, ale także ich zużycie będzie miało bezpośredni wpływ na rezultat obróbki. Ich nieoptymalny dobór będzie powodował mniejszą precyzję, co skutkować będzie gorszej jakości produktem końcowym.
- Obrabiany materiał - Materiał, z którego wykonany ma być element będzie kluczowy w dobraniu odpowiednich narzędzi skrawania i parametrów maszyny. Istotna będzie jego wytrzymałość, grubość, przewodzenie i wiele innych.
- Umiejętności ludzkie - Szczególnie istotne będą w przypadku obróbki konwencjonalnej, gdzie to człowiek będzie wykonywał większość pracy, jednak ważne są one także w innych metodach. Pozwalają na dobranie odpowiednich parametrów, a także na szybkie zmiany podczas produkcji w wypadku zauważenia jakiś nieścisłości.
Często zadawane pytania
Czy obróbka wiórowa i obróbka skrawaniem to jest to samo?
Nie, obróbka wiórowa to część obróbki skrawaniem, która charakteryzuje się wykorzystaniem narzędzi o ustalonej liczbie i geometrii ostrzy w ruchu obrotowym.
Czym się różni obróbka CNC od obróbki konwencjonalnej?
Obróbka CNC wykorzystywana będzie do wielkoseryjnej produkcji o dużej powtarzalności, podczas gdy obróbka konwencjonalna zastosowana jest dla mniejszych ilości unikalnych elementów. Istotną różnicą jest także czynnik ludzki, który jest kluczowy w tradycyjnej obróbce, podczas gdy w jej odpowiedniku CNC będzie ograniczał się do wyboru parametrów.
Jakie procesy w ramach obróbki wiórowej oferujecie?
W ramach obróbki wiórowej posiadamy w naszej ofercie toczenie i frezowanie (zarówno CNC, jak i konwencjonalne) oraz honowanie i przeciąganie. Czynności te pozwalają nam na kompleksową obsługę zamówienia.
Jakie inne techniki obróbki metali oferujecie?
Marxam Project oferuje szeroki zakres obróbki metali, od czynności podstawowych, takie jak cięcie, gięcie i walcowanie, przez łączenie elementów w całość dzięki spawaniu i zgrzewaniu, aż po czynności wykończeniowe takie jak malowanie proszkowe.
Czy pomagacie w dobraniu szczegółów do zlecenia?
Jak najbardziej, jeśli nie jesteś pewien jakiegokolwiek szczegółu, nasi pomocni specjaliści chętnie pomogą w ich wyborze, abyś miał pewność, że otrzymasz najlepszy możliwy rezultat.
Jaki jest koszt obróbki wiórowej?
Koszt obróbki wiórowej zależeć będzie od parametrów zlecenia, takich jak wielkość produkcji, rodzaj obrabianego materiału oraz innych oczekiwań. Po zapoznaniu się ze szczegółami projektu przedstawiamy koszt i termin realizacji.
Jak mogę się z Wami skontaktować?
Jesteśmy dostępni telefonicznie pod numerem 734 421 727, mailowo pod adresem: offers@marxam-project.pl oraz można się z nami skontaktować wypełniając formularz kontaktowy dostępny na dole każdej strony.