Profesjonaliści cięcia laserowego i strumieniowego

W dzisiejszych czasach głównym zadaniem Ślusarza jest obróbka metali na zimno – ręczna lub z użyciem elektronarzędzi. W zakresie pracy ślusarza znajdują się drobne części mechanizmów, drobna obróbka skrawaniem oraz ręczna obróbka powierzchni stalowych, nierdzewnych i aluminium.

Ślusarz traktowany jest jako asystent spawacza ponieważ bardzo często odpowiedzialny jest za przygotowanie materiałów do spawania oraz ich późniejszą obróbkę w celu naniesienia powłok ochronnych.

W bardzo szerokich umiejętnościach jakie musi posiadać ślusarz znajduje się między innymi wszystko co związane jest z mechaniką (montaż i demontaż urządzeń), cięcie, piłowanie, wiercenie, nitowanie, lutowanie oraz umiejętności z zakresu elektrotechniki i hydrauliki. Także metaloznawstwo jest bardzo ważną dziedziną wiedzy, którą musi posiąść ślusarz – badanie twardości, wytrzymałości, sprężystości, udarności, plastyczności i innych podstawowych cech metali jest wiedzą niezbędną do prawidłowego wykonywania swojego zawodu.

marxam project

obróbka termiczna
i strumieniowa

cięcie laserowe

Laserowe cięcie
blach

Laserowe cięcie blach jest technologią, która pozwala na szybkie i generalnie najtańsze uzyskanie elementu o dowolnie skomplikowanych kształtach z różnych rodzajów i grubości blach płaskich.

Niewątpliwymi zaletami cięcia laserowego są:

  • dowolność wykonywanych kształtów, którą ograniczają jedynie właściwości danego materiału;
  • powtarzalność wykonywania detali na poziomie 100%;
  • dla danych rodzajów materiałów i ich grubości powierzchnia cięcia w jakości pozwalającej na wyeliminowanie procesu obróbki wykańczającej;
  • możliwie najlepsze wykorzystanie powierzchni materiału – dzięki zastosowaniu odpowiednich programów komputerowych uzyskujemy bardzo duży procent wykorzystania blachy i możemy odpowiednio zoptymalizować proces produkcji;
  • Zmniejszenie wpływu ciepła na deformację materiału ciętego;
  • bardzo duża elastyczność ilości produkowanych elementów – jedna sztuka czy kilka tysięcy nie stanowi żadnej różnicy pod względem technicznym;
  • grawerowanie elementów – w trakcie procesu cięcia laserowego można zastosować od razu technikę znakowania elementów.
Profesjonalne usługi wycinania laserowego blach

Dowolność wykonania kształtu.

potrzebujesz tej usługi?

Profesjonalne usługi zgrzewania stali

Maksymalna sprawność produkcyjna. 

technologia cięcia laserem

Laserowe cięcie
rur i profili 3D

Technologia cięcia laserowego rur i profili ma dwie podstawowe zalety w porównaniu do tradycyjnych metod obróbki:

  • pozwala na bardzo duże obniżenie kosztów przygotowania kształtowników do dalszej produkcji;
  • umożliwia zastosowanie wielu nowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych.

Nasze systemy laserowego cięcia 3D i spawania 3D nadają się idealnie do obróbki dwu- i trójwymiarowych elementów lub rur. Możliwość elastycznego przełączania pomiędzy cięciem, spawaniem i napawaniem laserowym pozwala na uzyskanie maksymalnych sprawności produkcyjnych a dynamiczny, optyczny układ cięcia znacząco redukuje czas obróbki.

Dodatkowym atutem dla produkcji seryjnych jest możliwa praca w trybie rotacyjnym – w trakcie pracy maszyny możliwy jest rozładunek i załadunek nowych elementów do obróbki.

potrzebujesz tej usługi?

waterjet

Cięcie strumieniem
wody

Metoda cięcia strumieniowego (ang. Water Jet Cutting) pozwala zapewnić wysoką jakość obrabianej powierzchni dla detali o dużych grubościach i skomplikowanych kształtach geometrycznych (duże zagęszczenie linii cięcia na małej powierzchni, małe średnice otworów – rzędu nawet 1mm).

Zastosowanie cięcia strumieniem wody o bardzo wysokim ciśnieniu, zawierającym drobne materiały ścierne pozwala na osiągnięcie nowych efektów produkcyjnych, które innymi metodami były niemożliwe lub bardzo czasochłonne i kosztowne.

Wykorzystując tą metodę możemy obrabiać między innymi takie materiały jak:

  • Materiały ceramiczne;
  • Szkło;
  • Tworzywa sztuczne;
  • Tytan i stopy tytanu;
  • Materiały wrażliwe na wysokie temperatury obróbki;
  • Stale konstrukcyjne, stopowe, narzędziowe (o dowolnym stopniu utwardzenia);
  • Żeliwo, staliwo;
  • Miedź, mosiądze, brązy;
  • Molibden i stopy molibdenu;
  • Drewno i materiały drewnopochodne (sklejka, MDF);

Technologia cięcia strumieniem wody jest jedną z najbardziej przyjaznych metod obróbki dla środowiska naturalnego. Stosowane materiały ścierne są pochodzenia naturalnego i są chemicznie obojętne, a sam proces nie generuje żadnych szkodliwych odpadów.

Profesjonalne usługi cięcia strumieniem wody

Przyjazna dla środowiska metoda.

potrzebujesz tej usługi?

cięcie laserem

Laserowe cięcie blach

Innowacyjna technologia znajduje zastosowanie w większości usług. Nie inaczej jest z branżą dotyczącą obróbki metali, która jeszcze kilkanaście lat temu wykorzystywała głównie tradycyjne metody obróbki. Choć firma Marxam Project zna i potrafi stosować większość starych sposobów, to w realizacji projektów stawia na nowoczesne rozwiązania jak np. wycinanie laserem w metalu.

Cięcie laserem gwarantuje nie tylko wysoką jakość wykonanego zlecenia, ale oprócz znacznego skrócenia czasu produkcji niesie szereg innych zalet, które nie są możliwe do uzyskania klasycznymi metodami obróbki.

Wycinanie blach laserem – na czym polega?

Laserowe cięcie blach polega na wykorzystaniu nowatorskiej technologii do precyzyjnej i skutecznej obróbki cieplnej. Dzięki maszynom wyposażonym w wiązki promieniowania laserowego dochodzi do cięcia blachy, która może charakteryzować się rozmaitymi parametrami. Co warte podkreślenia, samo wycinanie laserowe jest w pełni zautomatyzowane pod względem powtarzalności tego samego produktu, a to sprawia, że cięcie blach minimalizuje ryzyko błędów przy realizacji dużych projektów.

Laserowe cięcie blach – zastosowanie

Precyzyjne cięcie laserem blachy i związana z nim powtarzalność sprawiają, że tego typu usługi znajdują zastosowanie praktycznie wszędzie. Blacha wycinana laserowo jest znaczącym skokiem technologicznym w produkcji masowej – wycinanie laserem w metalu pozwala bardzo mocno skrócić czas wytwarzania elementów oraz mieć pewność, że każdy element cięty laserem będzie jednakowy i powtarzalny. Marxam Project oferuje laserową obróbkę blach dla m.in. firm motoryzacyjnych, rolniczych, lotniczych, zakładów produkcyjnych czy koncernów paliwowo-energetycznych i zakładów wydobywczych. Ciecie blach na wymiar może być także wykorzystywane w mniej oczywistych branżach np. przemyśle meblarskim, służbie zdrowia czy w lokalach gastronomicznych.

Laserowa obróbka blach – zalety

  • Wycinanie laserem blach zmniejsza oddziaływanie ciepła na materiał, który jest obrabiany.
  • Możliwość zastosowania w różnych typach materiałów – począwszy od aluminium, metalu i stopów metali, a skończywszy na szkle.
  • Decydując się na wycinanie laserem blach, trudno mówić o ograniczeniach w kontekście kształtów – jedyną barierą są właściwości wykorzystywanego materiału.
  • Cięcie laserowe to proces w pełni zautomatyzowany, co gwarantuje maksymalną powtarzalność i 100% precyzję w zakresie wykonywania wszystkich detali związanych z powierzonym projektem.
  • Wiązka promieniowania w trakcie laserowego cięcia blach jest dostosowana do rodzaju materiału i grubości jego powierzchni, a to umożliwia znaczne obniżenie kosztów obróbki wykańczającej.

  • Dzięki precyzyjnemu cięciu laserem można dokonać solidnej redukcji kosztów, co wynika z wyżej wspomnianej powtarzalności. Ryzyko strat zostaje zminimalizowane praktycznie do zera – brak uszkodzeń materiału pozwala na jego użycie w innych przedsięwzięciach.

Ile kosztuje precyzyjne cięcie laserem?

Trudno jednoznacznie określić cenę cięcia laserowego wykorzystywanego w termicznej obróbce blach. Koszt skorzystania z usługi laserowego cięcia blach jest tak naprawdę ściśle związany z projektem – ilością, materiałem, gabarytami. Niemniej jednak cięcie laserowe jest bardziej opłacalną opcją aniżeli tradycyjna obróbka wiórowa. Wynika to m.in. z faktu, że automatyzacja procesu laserowego cięcia blach pozwala ograniczyć ryzyko popełnienia kosztownych pomyłek a sam proces cięcia trwa nieporównywalnie szybciej.

Firmy zainteresowane skorzystaniem z usługi laserowej obróbki blach i innych materiałów mogą uzyskać więcej informacji poprzez kontakt z firmą Marxam Project. Wytyczne dotyczące projektu pozwolą na oszacowanie kosztów jego realizacji – dysponujemy nowatorskim sprzętem do wycinania laserem blach i gwarantujemy wysoką jakość świadczonych usług. Zapraszamy do współpracy!

cięcie laserem 3d

Laserowe cięcie

rur i profili 3D

W dzisiejszych czasach proces obróbki metalu jest realizowany przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Za przykład może posłużyć precyzyjne cięcie rur i blach z wykorzystaniem innowacyjnych urządzeń wyposażonych w wiązkę promieniowania laserowego.

Firma Marxam Project poleca sprawdzenie w praktyce usług laserowej obróbki rur i cięcia profili laserem 3D, co gwarantuje znacznie wyższą jakość realizacji projektów aniżeli tradycyjne metody.

Cięcie rur, obróbka profili a laser 3D

Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że urządzenia wykorzystywane w branży obróbki metalowej oferują zupełnie nową jakość usług. Idealnym przykładem jest cięcie laserowe 3D. Nietrudno domyślić się, że technologia 2D pozwala na obrabianie materiałów wykorzystywanych w elementach płaskich np. arkuszach blachy. Laser 3D do profili pozwala na obróbkę profili lub rur, co oznacza, że sprawdza się w projektach przestrzennych. Co więcej, cięcie laserem rur i profili jest znacznie szybsze i efektywniejsze aniżeli klasyczne sposoby obróbki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z tego typu usług i cięcie laserowe rur oraz profili w produkcjach masowych powierza maszynom 3D.

Precyzyjne cięcie rur i blach laserem 3D – zalety

Laser 3D sprawdza się jednakowo w projektach dwu- i trójwymiarowych.
  • Wiązka promieniowania laserowego może być wykorzystana w różnych typach materiałów, jednakowo metalowych i niemetalowych (stal konstrukcyjna, nierdzewna i aluminum).
  • Automatyzacja procesu obróbki profili i cięcia rur gwarantuje szybką realizację projektów.
  • Duża dokładność gwarantuje minimalizację kosztów np. w przypadku przygotowywania kształtowników do dalszej produkcji – jest to bardzo pomocne gdy chcemy zastosować spawanie rur.
  • Laserowa obróbka profili pozwala na ograniczenie niepotrzebnych strat materiałów oraz na uniknięcie kosztownych pomyłek.
  • Obróbka materiału przy użyciu wiązki laserowej nie powoduje zbyt intensywnego oddziaływania ciepła na materiał, co w konsekwencji zmniejsza jego odkształcenia i pozwala na zachowanie jego właściwości mechanicznych np. cięcie profili zamkniętych i rur zapewnia odpowiednią gładkość ciętej powierzchni.

Laser 3D a spawanie rur

Cięcie rur 3D sprawdzi się nie tylko i wyłącznie jako cięcie profili pod kątem. Firma Marxam Project oferuje usługę nowatorskiego spawania profili, rur i elementów przestrzennych przy użyciu promieniowania laserowego. Innowacyjne maszyny gwarantują elastyczną funkcjonalność, co oznacza możliwość bezproblemowej zmiany trybu pracy urządzenia z precyzyjnego cięcia rur i blach na spawanie czy napawanie. To niewątpliwa zaleta, która pozwala na maksymalizację sprawności produkcyjnej. Natomiast duży poziom dynamiki optycznego układu cięcia prowadzi do sporej redukcji czasu np. w trakcie laserowej obróbki rur i profili.

Laserowa obróbka rur i profili – rotacyjny charakter pracy

Innym atutem cięcia profili laserem lub ich spawania jest opcja trybu rotacyjnego, który może zostać wykorzystany w przypadku produkcji seryjnej. Automatyzacja i powtarzalność nie odnosi się wyłącznie do jakości finalnego efektu. Sprzęt wykorzystywany przez firmę Marxam Project bez najmniejszego trudu pozwala na pełną mechanizację procesu załadunku i rozładunku materiału poddawanego obróbce. Jest to kolejny dowód na skrócenie czasu, który jest potrzebny na realizację projektu. Wówczas firma zlecająca usługę znacznie szybciej otrzymuje gotowy produkt, co w większości przypadków przekłada się na większe zyski m.in. z uwagi na optymalizację kosztów i zwiększenie mocy produkcyjnych

Cięcie laserowe rur i profili – zastosowanie

Usługa cięcia rur, spawania rur czy obróbki profili z wykorzystaniem lasera 3D sprawdzi się w różnych gałęziach przemysłu. Marxam Project stale współpracuje z firmami z branży motoryzacyjnej, lotniczej, budowlanej, kolejowej i medycznej – wszystkimi, którzy potrzebują pomocy w zakresie laserowej obróbki blach płaskich, rur czy profili. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu.

waterjet

Cięcie strumieniem wody

W obróbce materiałów wykorzystuje się rozmaite technologie. Jedną z nich jest obróbka wodna, która należy do podstawowych usług firmy Marxam Project. Zleceniodawcy cenią sobie cięcie strumieniem wody, co wynika z faktu, że ten proces gwarantuje szereg korzyści w trakcie obrabiania materiału.

Cięcie wodą – co to jest?

Obróbka strumieniowo ścierna (tzw. cięcie waterjet) to jedna z nowoczesnych technologii obrabiania materiałów. Istotą obróbki wodnej jest wykorzystanie strumienia wody o niezwykle wysokim ciśnieniu (ok. 4000 bar). Wytworzony strumień jest przepuszczany przez dyszę o niewielkiej średnicy, co sprawia, że osiąga on prędkość trzykrotnie większą niż prędkość dźwięku! Nie bez powodu cięcie wodą jest uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod, która opiera się wyłącznie diamentowi. Co warte podkreślenia, wycinanie wodą gwarantuje niesamowicie wysoką jakość obrabianej powierzchni dla detali o dużych grubościach i skomplikowanych kształtach geometrycznych.

Cięcie waterjet – do jakich materiałów wykorzystać cięcie wodą?

Ciecie woda sprawdzi się w praktycznie większości materiałów budowlanych, co determinuje uniwersalne zastosowanie tej technologii. Usługa obróbki wodnej jest polecana w przypadkach:

  • stali konstrukcyjnych, stopowych i narzędziowych,
  • materiałów wrażliwych na wysokie temperatury obróbki,
  • szkła,
  • gumy,
  • poliwęglanu,
  • żeliwa i staliwa,
  • konglomeratów,
  • płytek gresowych,
  • tworzyw sztucznych,
  • tytanu i stopów tytanu,
  • materiałów ceramicznych,
  • miedzi, mosiądzu i brązów,
  • molibdenu i stopów molibdenu,
  • drewna i materiałów drewnopochodnych (np. MDF, sklejka).

Cięcie strumieniem wodnym – zalety

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że cięcie stali wodą jest metodą obróbki na zimno. Oznacza to, że cięcie wodą stali nie powoduje problemów w postaci odkształceń i zmian materiałów czynnikami termicznymi. Ponadto usługa cięcia wodą nie prowadzi do powstawania rozgrzanych stref i naprężenia obrabianego materiału. Co więcej, w przypadku wyjątkowo delikatnych materiałów (np. szkło) nie ma obaw o powstawanie nieestetycznych odprysków.

Technologia waterjet jest także metodą niezwykle przyjazną dla środowiska naturalnego. Podczas wycinania wodą stosuje się naturalne i chemicznie obojętne materiały ścierne, a to oznacza, że sam proces obróbki nie skutkuje powstawaniem toksycznych odpadów. W tym miejscu warto też dodać, że obróbka ścierna zapewnia większe bezpieczeństwo dla pracowników – podczas przecinania materiału nie dochodzi do wytwarzania oparów lub pyłów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie.

Obróbka strumieniowo-ścierna, bo tak często określa się proces cięcia wodą, odznacza się wysoką jakością ciętych krawędzi (tzw. brak zadziorów na krawędziach, wysoka klasa gładkości otrzymywanej krawędzi). Cięcie wodne nie należy do najszybszych metod cięta (porównując do cięcia plazmą lub laserem) jednak można je zastosować wszędzie tam, gdzie klasyczne przecinarki termiczne nie są w stanie wykonać swojej pracy (rodzaj materiału lub jego grubość).

Obróbka wodna – zastosowanie

Usługa wycinania wodą jest wykorzystywana w rozmaitych gałęziach przemysłu np. branży motoryzacyjnej, meblarskiej, elektronicznej, budowlanej, lotniczej czy maszynowej. Niemniej jednak cięcie strumieniem wody sprawdza się w mniej oczywistych kwestiach np. przetwórstwie wysoko mrożonego mięsa czy wykonywania elementów dekoracyjnych w sztuce. Firma Marxam Project oferuje cięcie stali przy użyciu nowoczesnego sprzętu do cięć waterjet. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu i poznaniem naszej oferty.