Ślusarz wykonujący obróbkę cieplną i strumieniową na metalowej blasze z logiem Marxam Project.

W dzisiejszych czasach głównym zadaniem Ślusarza jest obróbka metali na zimno – ręczna lub z użyciem elektronarzędzi. W zakresie pracy ślusarza znajdują się drobne części mechanizmów, drobna obróbka skrawaniem oraz ręczna obróbka powierzchni stalowych, nierdzewnych i aluminium.

Ślusarz traktowany jest jako asystent spawacza ponieważ bardzo często odpowiedzialny jest za przygotowanie materiałów do spawania oraz ich późniejszą obróbkę w celu naniesienia powłok ochronnych.

W bardzo szerokich umiejętnościach jakie musi posiadać ślusarz znajduje się między innymi wszystko co związane jest z mechaniką (montaż i demontaż urządzeń), cięcie, piłowanie, wiercenie, nitowanie, lutowanie oraz umiejętności z zakresu elektrotechniki i hydrauliki. Także metaloznawstwo jest bardzo ważną dziedziną wiedzy, którą musi posiąść ślusarz – badanie twardości, wytrzymałości, sprężystości, udarności, plastyczności i innych podstawowych cech metali jest wiedzą niezbędną do prawidłowego wykonywania swojego zawodu.

Strona Główna » Obróbka cieplna i strumieniowa

Obróbka cieplna i strumieniowa

Obróbka cieplna i strumieniowa pozwala na cięcie materiałów pod wpływem ciepła (w przypadku obróbki cieplnej) lub strumienia wody (w przypadku obróbki strumieniowej). Polegają one na zmianie właściwości materiału poprzez jego usunięciu i doprowadzeniu do osiągnięcia określonych parametrów, jak np. kształtu. W Marxam Project świadczymy kompleksowe usługi cięcia z wykorzystaniem różnych technik, dzięki którym Twój projekt będzie wyglądał dokładnie tak jak tego chcesz.

Obróbka cieplna i strumieniowa na najwyższym poziomie w Marxam Project

Marxam Project świadczy profesjonalne usługi obróbki cieplnej i strumieniowej, dzięki którym zamienisz swój projekt w rzeczywistość. Wykorzystując najnowocześniejsze maszyny i technologie, nasi eksperci tną materiał według określonych przez Ciebie parametrów, aby zagwarantować największą jakość otrzymanego produktu. Zaufaj nam w zakresie obróbki metali i doświadcz współpracy z prawdziwymi profesjonalistami.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:

Obróbka cieplna w postaci cięcia laserem blachy metalowej.

Dlaczego Marxam Project?

Marxam Project to firma specjalizująca się w obróbce metali, ze specjalnym wyróżnieniem obróbki cieplnej i strumieniowej. Powstaliśmy w 2006 roku i od tego pory obsłużyliśmy tysiące najróżniejszych projektów dla tysięcy zadowolonych klientów. Spośród innych firm wyróżnia nas:

 • Podejście do klienta – Każdego klienta i jego projekt traktujemy indywidualnie. W razie jakichkolwiek nieścisłości pomagamy w doborze szczegółów zlecenia, aby osiągnąć najlepszy możliwe rezultat.
 • Pełny zakres obróbki metali – Marxam Project to nie tylko obróbka cieplna i strumieniowa, ale także szereg innych technik, dzięki którym Twój projekt przerodzi się z teorii w rzeczywistość.
 • Szybkie terminy realizacji – Doskonale rozumiemy istotność czasową dla projektów naszych klientów. Nasze zoptymalizowane procesy pozwalają nam na osiągnięcie największej możliwej precyzji w krótkim czasie, dzięki czemu Twój projekt powstanie w sposób dokładny i szybki.
 • Prawdziwi eksperci – Zatrudniamy fachowców o bogatym doświadczeniu, którzy w czasie swojej kariery obsłużyli tysiące projektów. Ich ekspertyza i chęć pomocy to gwarancja najwyższej jakości usług.
 • Najnowocześniejszy sprzęt – W celu oferowania szybkich i precyzyjnych usług, wykorzystujemy nowoczesne technologie i urządzenia. Pozwalają nam one na optymalizację naszej oferty i gwarancję jakości.
 • Rygorystyczne testy jakości – Aby mieć pewność o precyzji i wytrzymałości wytworzonych elementów, poddajemy je rygorystycznym testom jakości, które pozwalają nam zagwarantować jakość świadczonych przez nas usług.
Usługi obróbki cieplnej i strumieniowej na najwyższym poziomie.

Skontaktuj się z nami już dziś!

Jeśli szukasz zaufanego partnera, który posiada bogatą ofertę najwyższej jakości usług obróbki cieplnej i strumieniowej, o krótkich terminach realizacji i atrakcyjnych cenach, to nie szukaj dalej. Marxam Project to prawdziwi profesjonaliści w zakresie obróbki metali, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu i doświadczeniu oferują trwałe i precyzyjne elementy. Niezależnie od tego czy potrzebujesz cięcia laserowego, plazmowego, strumieniem wody lub innych czynności, jak np. spawania, czy gięcia – zaufaj nam i przekształć swój projekt w rzeczywistość.

Definicja obróbki cieplnej i strumieniowej

Obróbka cieplna, często zwana także obróbką termiczną metali to proces, który polega na oddziaływaniu temperaturą na materiał w celu jego ukształtowania i nadania mu określonych parametrów. W jej skład wchodzi szereg technik, które pod wpływ różnych metod wpływają na obrabiany element. Należy do nich cięcie laserowe, które przez gorący promień lasera pozwala na precyzyjne cięcie materiału oraz cięcie plazmowe, gdzie wykorzystuje się łuk plazmowy. Cechą charakterystyczną obróbki cieplnej jest jej precyzyjność i równe oddzielenie materiału, które zwiększa jakość produktu końcowego.

Obróbka strumieniowa z kolei polega na oddziaływaniu na materiał skoncentrowanym nośnikiem energii, jak np. strumieniem wody. Pozwala to na jego cięcie przez odparowanie w miejscu gdzie zastosowany został waterjet. Jej cechą charakterystyczną jest jej ekologiczność oraz brak wpływu ciepła na obrabiany materiał. Jest to szczególnie istotne w przypadku cięcia wrażliwych tworzyw, jak np. szkła, które może być zdeformowane na skutek wpływu zbyt dużej temperatury.

Profesjonalna obróbka cieplna metali za pomocą lasera i plazmy.

Zasady obróbki cieplnej i strumieniowej

Obróbka cieplna wykorzystuje temperaturę, aby wpłynąć na materiał i nadać mu oczekiwany kształt oraz inne parametry. W tym celu jedną z najpopularniejszych technik jest cięcie laserowe, które wykorzystuje gorący promień lasera, który pod wpływem wysokiej temperatury znacząco nagrzewa materiał i powoduje jego odparowanie. Drugą, często wybieraną techniką jest cięcie plazmowe, które najczęściej wybierane jest w przypadku cięcia produktów przewodzących elektryczność, z uwagi na dużą elastyczność. Przy pomocy łuku plazmowego kształtuje się tutaj element do określonego kształtu i parametrów.

Obróbka strumieniowa z kolei wykorzystuje strumień wody pod wysokim ciśnieniem do cięcia nawet kilku elementów jednocześnie. W tym celu wykorzystuje się różne głowice tnące, które pozwalają na wybranie dokładnych parametrów obróbki. Cechuje się ona dużą ekologicznością i brakiem oddziaływania na wewnętrzną część materiału.

Zalety obróbki cieplnej i strumieniowej

Zarówno obróbka cieplna, jak i obróbka strumieniowa oferują szereg zalet, dzięki którym są one częstym wyborem w przypadku obróbki metali i innych tworzyw. Do ich licznych korzyści zaliczyć można:

Zalety obróbki cieplnej

 • Uniwersalność materiałowa – Procesy te świetnie nadają się do cięcia szerokiej gamy elementów, od metali jak aluminium, brąz, miedź i inne, aż do tworzyw sztucznych, kamienia, szkła czy ceramiki.
 • Wysoka precyzyjność – Skoncentrowany łuk plazmowy lub gorąca wiązka lasera pozwalają na uzyskanie precyzyjnych cięć, co pozwala na uzyskanie ściśle określonych kształtów.
 • Wzmocnienie materiału – Czynnik tnący wzmacnia materiał i jego strukturę, co przejawia się większą wytrzymałością obrabianych elementów.
 • Jednolitość wyników – Warto zauważyć, że techniki w tej obróbce nie powodują zużywania narzędzi, co pozwala na otrzymanie spójnych wyników, bez martwienia się o ciągłe dostosowywanie parametrów z uwagi na np. strzępienie się końcówki narzędzi obrabiających.

Zalety obróbki strumieniowej

 • Ekologiczność – Wykorzystanie wody pozwala na ograniczenie zużywanej energii i ponowne jej użycie. Cięcie strumieniem wody zużywa do 4l/min, jednak można ją później ponownie wykorzystać.
 • Brak wpływu ciepła – W przeciwieństwie do obróbki termicznej nie wykorzystuje się tutaj wysokich temperatur, co jest szczególnie istotne w przypadku cięcia materiałów kruchych i wrażliwych na ciepło.
 • Nie wpływa na wewnętrzne właściwości materiału – Cięcie wodą nie ma wpływu na parametry wewnętrzne materiału, dzięki czemu element nie zmienia swojej struktury wokół strefy cięcia.
 • Większe możliwości – W porównaniu do obróbki termicznej, posiada ona większą moc, przez co może ciąć grubsze materiały, a nawet kilka elementów jednocześnie.

Często zadawane pytania

Najważniejszą różnicą między tymi obróbkami jest ich wpływ ciepła. Obróbka cieplna kształtuje element pod wpływem temperatur (laser i plazma), podczas gdy obróbka strumieniowa wykorzystuje wysokie ciśnienie (woda) z ewentualnym dodatkiem garnetu – specjalnego kruszywa mineralnego, które ma za zadanie podnieść skuteczność cięcia strumieniem wody.

Obydwa typy tych obróbek mają jedne z najszerszych zastosowań w całej obróbce metali. Można dzięki nim ciąć produkty w branży motoryzacyjnej, budowlanej, lotniczej, elektronicznej, meblarskiej, spożywczej i wielu, wielu innych.

Zależeć to będzie od specyficznych parametrów projektu, gdyż wykorzystanie jednej techniki może być bardziej opłacalne w wypadku konkretnych specyfikacji, jednak ogólną zasadą jest, że bezpośrednio cięcie laserowe jest nieco tańsze od cięcia plazmowego i strumieniem wody. Dopiero kolejne wymagania jakie stawia się przed produkowanym elementem i to jakie dalsze procesy produkcyjne będą musiały zostać zastosowane sprawia, że decydujemy się na jeden lub drugi rodzaj procesu technologicznego.

Wybór konkretnej obróbki będzie zależał od parametrów projektu. Jeśli nie jesteś pewny, nasi pomocni specjaliści chętnie pomogą Ci w wyborze, abyś miał pewność wyboru technologii o najlepszych możliwych rezultatach.

Czas realizacji zależeć będzie od parametrów projektu, takich jak obrabiany materiał, wielkość produkcji itd. Po zapoznaniu się z wszystkimi szczegółami, przedstawimy dokładny kosztorys, plan działania i termin jego realizacji.

Jesteśmy dostępni telefonicznie pod numerem 734 421 727, mailowo pod adresem: offers@marxam-project.pl i poprzez wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego na dole każdej strony.