Profesjonaliści z zakresu kontroli jakości

Kontroler jakości odpowiada za pilnowanie jakości procesów produkcyjnych, które decydują o poprawności wykonywanych w firmie elementów. Dzięki odpowiedzialnej pracy i prawidłowo dobranych kryteriach jakości do klienta zawsze trafia sprawdzony i poprawny wyrób.

Podstawą pracy pracownika QC jest zapewnienie spełnienia procedur wytwarzania, które są zgodne z deklarowanymi wartościami lub wymaganiami klienta. Szereg posiadanych kompetencji pozwala na wychwycenie, rozpoznanie i naprawę błędów, które mogą zdarzyć siew trakcie produkcji.

marxam project

Technologie pomocnicze

edm

Elektrodrążenie

Elektrodrążenie wgłębne (EDM) oraz elektrodrążenie drutowe (WEDM) pozwala na obróbkę elementów precyzyjnych, trudnoskrawalnych o skomplikowanych kształtach, dla których dostęp konwencjonalnego narzędzia skrawającego jest utrudniony.

Proces elektrodrążenia jest stosowany w naszym zakładzie również do regeneracji narzędzi i tworzenia form wtryskowych, matryc oraz kół zębatych.

potrzebujesz tej usługi?

Profesjonalna obróbka elektroerozyjna

Obróbka elementów precyzyjnych, trudnoskrawalnych o skomplikowanych kształtach.

Profesjonalne usługi szlifowania aluminium

Pozbywanie się naddatku obróbkowego.

Polerowanie metali

Szlifowanie

Procesem szlifowania obejmujemy każdy detal, który wymaga pozbycia się naddatku obróbkowego oraz uzyskania dużych klas chropowatości powierzchni.

Ze względów technologicznych i ilości wymagań co do dalszego stanu powierzchni elementów proces szlifowania dopasowujemy pod indywidualne wymagania klienta.

potrzebujesz tej usługi?

Elektropolerowanie

Powłoki
ochronne

Wszystkie wymagane powłoki ochronne wykonujemy w certyfikowanych firmach zewnętrznych. Podstawowym warunkiem współpracy jest spełnianie wszystkich wymogów środowiskowych.

W zakresie naszych możliwości znajdują się poniższe powłoki ochronne:

  • anodowanie aluminium (miękkie i twarde);
  • kataforeza (malowanie elektroforetyczne);
  • elektropolerowanie;
  • ocynk galwaniczny;
  • ocynk ogniowy;
  • malowanie proszkowe.

Jako firma produkcyjna posiadamy możliwość:

  • piaskowania stali surowej;
  • usuwania powłok lakierniczych metodą piaskowania oraz sodowania (bez nagrzewania i uszkadzania powierzchni);
  • szkiełkowania stali nierdzewnej oraz aluminium;
  • ujednolicania powierzchni po obróbce skrawaniem i spawaniu;
  • malowania wielkopowierzchniowego agregatem hydrodynamicznym, bezpowietrznym.

 

Profesjonalne powłoki galwaniczne w atrakcyjnych cenach

Spełnianie wszystkich wymogów środowiskowych.

potrzebujesz tej usługi?

Usługi drukowania 3D na zamówienie B2B

Szybkość, dokładność i ekonomika wytwarzania produktów.

Usługi druku 3D

Drukowanie 3D
z tworzyw sztucznych i żywic

Technologia druku 3D w ostatnich latach zdobywa dużą popularność dzięki swojej szybkości, dokładności i ekonomice wytwarzania produktów.

Dzięki wprowadzeniu tej technologii do naszej firmy jesteśmy w stanie wytworzyć każdy element prototypowy lub seryjny. Druk 3D umożliwia produkcję elementów zarówno z tworzyw sztucznych jak i metalu w czasie krótszym od konwencjonalnych metod wytwarzania.

potrzebujesz tej usługi?

obróbka ubytkowa

Elektrodrążenie

Do procesu obróbki wyrobów metalowych wykorzystuje się rozmaite metody technologiczne. Elektrodrążenie to obróbka erozyjna, która poprzez wyładowania elektryczne pozwala na nadawanie metalom różnych kształtów, często niemożliwych do osiągnięcia poprzez tradycyjne metody obróbki.

Elektrodrążenie wgłębne oraz elektrodrążenie drutowe to usługi, którymi firma Marxam Project zachęca do współpracy z zakresu obróbki ubytkowej.

Obróbka ubytkowa – co to jest?

Obróbka ubytkowa to pojęcie, które odnosi się do jednej z technik obrabiania wyrobów metalowych (elektroerozja) umożliwiającej uzyskanie określonych cech – począwszy od kształtu, przez chropowatość, a skończywszy na nowych, wysoko tolerowanych wymiarach. Proces ten następuje wskutek usuwania nadmiernej ilości materiału, co może nastąpić poprzez:

  • elektrodrążenie drutowe (obróbka WEDM)
  • elektrodrążenie wgłębne (obróbka EDM)

Obróbka WEDM - czym jest elektrodrążenie drutowe?

Z punktu widzenia użyteczności technologii elektroerozyjnej elektrodrążenie drutowe (potocznie znane jako cięcie drutem) jest najczęściej (obok drążenia wgłębnego) stosowaną metodą obróbki metali. Jest to metoda stosowana przy nacinaniu i wycinaniu fragmentów o skomplikowanych kształtach. Stosuje się ją również przy konieczności obróbki materiałów o wysokiej twardości.

Metoda obróbki WEDM jest procesem, w którym wykorzystuje się elektrody drutowe a one poprzez zastosowanie zjawiska erozji elektrycznej usuwają wskazany materiał. Obróbka elektroerozyjna następuje wskutek wyładowania elektrycznego (iskrowego), które zachodzi pomiędzy elektrodą roboczą a przedmiotem poddawanym procesowi obróbki – materiał objęty elektrodrążeniem jest zanurzony w płynnym dielektryku np. nafcie lub wodzie dejonizowanej.

Obróbka EDM - czym jest elektrodrążenie wgłębne?

Drążenie wgłębne jako obróbka ubytkowa to proces obrabiania materiału metalowego przy użyciu miedzianej lub grafitowej elektrody, która przeważnie jest wykonana na maszynie CNC. Samo zjawisko drążenia oparte jest na wykorzystaniu erozji, która towarzyszy wyładowaniom elektrycznym jakie mają miejsce między elektrodą a materiałem obrabianym w środowisku dielektryka.

Cięcie elektroerozyjne wgłębne podobnie jak drążenie drutowe gwarantuje dużą precyzję realizowanych zmian w wyrobie metalowym.

Jakie są zalety elektrodrążenia?

  • Obróbka elektroiskrowa pozwala na uzyskanie niezwykle dobrych wykończeń powierzchni.
  • Drążenie elektroerozyjne można wykorzystać do niezwykle twardych materiałów o wąskim zakresie tolerancji.
  • Obróbka EDM i obróbka WEDM zapewnia wykonywanie skomplikowanych kształtów, które są niemożliwe do uzyskania poprzez standardową obróbkę skrawaniem (ze względu np. na brak możliwości dojścia w dane miejsca narzędziami skrawającymi)
  • Obróbka ubytkowa z użyciem elektroerozji pozwala na obrabianie niezwykle małych części, tworzenie otworów stożkowych i drobnych przejść w grubych materiałach.
  • Podczas obróbki EDM  oraz WEDM nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu obrabianego przedmiotu z narzędziem – ryzyko deformacji lub uszkodzenia delikatnych części bądź materiałów jest niezwykle małe.

Obróbka elektroiskrowa - zastosowanie

Elektrodrążenie to metoda obrabiania materiałów odznaczających się wyjątkowo dużym poziomem trudności skrawania np. węglik spiekany, stal narzędziowa, czy polikrystaliczny diament. Ponadto elektrodrążenie jest rekomendowane do obróbki ubytkowej, która jest trudna z uwagi na skomplikowane kształty lub niewielki rozmiar. Dlatego też elektrodrążenie jest wykorzystywane m.in. do form wtryskowych, obróbki łopatek turbin w branży lotniczej czy chociażby gwintu materiału hartowanego. Ponadto firma Marxam Project oferuje elektroerozyjną obróbkę ubytkową do procesu regeneracji narzędzi i wytwarzania takich elementów jak koła zębate, matryce czy obróbki prętów paliwowych.

obróbka powierzchni

Szlifowanie

Szlifowanie stali to obróbka wykończeniowa polegająca na obróbce powierzchni o różnym kształcie za pomocą narzędzi ściernych. Szlifowanie umożliwia usuwanie zadziorów i chropowatości, a także naddatku obróbkowego. Taka obróbka wykończeniowa pozwala na uzyskanie płaszczyzny o małej chropowatości i pożądanych kształtach oraz wymiarach z dość dużą dokładnością. Szlifowanie blachy jest jedną z najbardziej powszechnych metod obróbki powierzchni, a najczęściej szlifowaniu poddaje się różnego rodzaju metale, w tym stal konstrukcyjna, stal nierdzewna i aluminium.

Dowiedz się więcej na temat usług szlifowania stali konstrukcyjnej, narzędziowej,  nierdzewnej i aluminium realizowanych przez Marxam Project.

Szlifowanie metal

Metale szlifuje się celem usunięcia zadziorów, chropowatości, naddatku obróbkowego oraz nadania powierzchni określonego kształtu i wymiarów. Ten proces pozwala także na usunięcie ewentualnych defektów, które pojawiły się np. w trakcie eksploatacji narzędzi, urządzeń, procesu spawania etc. Szlifowanie jest też czasem stosowane w celu zabezpieczenia powierzchni.

Rodzaje powierzchni szlifowanych

Szlifowaniu poddawane mogą być różne przedmioty, narzędzia, urządzenia, słowem różne powierzchnie i formy – odpowiednio dobrana ściernica wykonuje rozmaite ruchy pozwalające na obróbkę wielorakich kształtów. Wyróżnia się kilka rodzajów szlifowania.

  • Szlifowanie wałków, z użyciem szlifierki kołowej, metodą kłową wzdłużną lub poprzeczną, sposobem kłowym lub bezkłowym. Ten proces polega na obróbce ruchem obrotowym z pomocą wałka i pozwala na idealne wygładzenie powierzchni – narzucona klasa powierzchni decyduje o doborze materiałów i parametrów polerowania.
  • Szlifowanie płaszczyzn, zarówno mniejszych, jak większych, metodą obwodową lub czołową. Ten typ szlifowania umożliwia uzyskanie połyskującej, pozbawionej zabrudzeń, rdzy i zarysowań powierzchni gdzie klasa chropowatości może zostać wykonana według wskazań klienta.
  • Szlifowanie otworów, gdzie ściernica i przedmiot obrabiany wykonuje odpowiednio ruchy posuwowe i obrotowe lub tylko ściernica się porusza, ruchem posuwowym promieniowym. Ta metoda pozwala na uzyskanie otworów od niewielkiej do bardzo dużej średnicy.
  • Szlifowanie kształtowe, które polega na odtworzeniu kształtu ściernicy na powierzchni przedmiotu obrabianego, z wykorzystaniem ruchu poprzecznego w kierunku materiału. Dzięki temu uzyskuje się koła o małych modułach, np. uzębienia, gwinty itp.

Marxam Project – usługi szlifowania metali

Nasza oferta obejmuje szlifowanie stali nierdzewnej, szlifowanie stali konstrukcyjnej, narzędziowej oraz szlifowanie aluminium. Szlifujemy na otworach, płaszczyznach i wałkach z użyciem szlifierek i ściernic. Dokładamy wszelkich starań by objąć procesem szlifowania każdy detal, który tego wymaga. Dopasowujemy proces pod względem technologicznym do oczekiwań klienta dotyczących tego, jak materiał ma wyglądać po obróbce. Dzięki temu udaje się uzyskać duże klasy chropowatości powierzchni, a płaszczyzny mają dokładnie taki kształt i powierzchnię, jakich życzy sobie klient.

Firma Marxam Project oferuje polerowanie metalu i szlifowanie metali dla następujących rodzajów:

  • mosiądz;
  • nierdzewka;
  • aluminium;
  • stali narzędziowa;
  • stali konstrukcyjna;

Wyroby aluminiowe czy stalowe są obecnie bardzo wysokiej jakości, ale mimo to niezbędna jest ich obróbka szlifierska i polerska, tak by usunąć wszelkie niedoskonałości powierzchni i nadać przedmiotom pożądany kształt czy dopasować wymiary do potrzeb odbiorcy.

zabezpieczenie powierzchni

Powłoki ochronne

Wyroby metalowe np. konstrukcje stalowe; elementy składowe w branży samochodowej, kolejowej lub lotniczej wymagają dodatkowej protekcji przed negatywnym oddziaływaniem rozmaitych czynników zewnętrznych. Firma Marxam Project oferuje profesjonalne zabezpieczenie powierzchni stali w powłoki ochronne przed korozją.

Czym są powłoki ochronne?

Powłoki ochronne, które często określa się też mianem powłok konwersyjnych, to forma nieorganicznego zabezpieczenia powierzchni elementów metalowych przed destrukcyjnym wpływem różnych czynników zewnętrznych. Wykonanie powłoki ochronnej na wyrobie metalowym gwarantuje zwiększenie twardości jego powierzchni, zapewnia dodatkową protekcję przed ścieraniem oraz pozwala uzyskać ekstra protekcję przed korozją gazową uwarunkowaną wysoką temperaturą (tzw. żaroodporność) lub dodatkową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Warto też wspomnieć, że powłoki ochronne stanowią jedną z form regeneracji konstrukcji metalowych oraz można je wykorzystać dla zwiększenia estetyki wyrobu.

Powłoki konwersyjne umożliwiają zabezpieczenie powierzchni przed:

  • promieniowaniem rentgenowskim,
  • czynnikami atmosferycznymi (np. skrajne temperatury, deszcz),
  • czynnikami chemicznymi (tzw. korozja chemiczna i elektrochemiczna),
  • mechanicznymi uszkodzeniami (np. minimalizacja ryzyka uszkodzenia karoserii przez kamienie)

Marxam Project – rodzaje zabezpieczeń powierzchni

Firma Marxam Project realizuje projekty dotyczące wykonywania powłok ochronnych. Wszystkie powłoki konwersyjne są wytwarzanie w certyfikowanych firmach zewnętrznych – współpracujemy wyłącznie z podmiotami, które przestrzegają wszystkich wymogów dotyczących ochrony środowiska!

Marxam Project we współpracy ze sprawdzonymi i atestowanymi kooperantami ma możliwość realizacji większości powłok ochronnych. Do zakresu naszych możliwości należą:

  • ocynk ogniowy;
  • ocynk galwaniczny (galwanizacja stali);
  • malowanie proszkowe;
  • kataforeza (malowanie elektroforetyczne);
  • anodowanie aluminium (miękkie i twarde);
  • elektropolerowanie,

Czym są powłoki galwaniczne?

Jedną z metod zabezpieczenia powierzchni i wytwarzania powłok ochronnych jest tzw. obróbka galwaniczna. Proces ten polega na nakładaniu na powierzchnię wyrobu metalowego innego rodzaju metalu. Za przykład może posłużyć cynkowanie. Nałożenie cynku na stalowe elementy ma na celu zagwarantowanie odporności przed rozwojem korozji powstającej pod wpływem powietrza i wody. Tego typu powłoki galwaniczne są przeważnie wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, branży budowlanej lub lotniczej.

Nowa powłoka ochronna – grunt to odpowiednie przygotowanie

Marxam Project jest firmą produkcyjną, która w swojej ofercie posiada piaskowanie elementów metalowych a także posiada możliwość oferowania usług oczyszczania i piaskowania mobilnego w przypadku gdy konstrukcje stalowe znajdują się u klienta. Przed wykonaniem powłoki ochronnej niezbędne jest odpowiednie przygotowanie wyrobu metalowego. W tym celu możemy zaproponować usługi:

  • piaskowanie konstrukcji stalowych,
  • usuwania powłok lakierniczych poprzez piaskowanie stali lub jej sodowanie,
  • szkiełkowania stali nierdzewnej oraz aluminium,
  • ujednolicania powierzchni po obróbce skrawaniem i spawaniu,
  • malowanie konstrukcji stalowych wielkopowierzchniowych przy użyciu agregatu hydrodynamicznego bezpowietrznego.

Malowanie proszkowe, malowanie proszkowe aluminium, ocynk ogniowy, cynkowanie metodą galwanizacji, polerowanie elektrolityczne – przed każdym zabezpieczeniem powierzchni należy pozbyć się warstw starych powłok konwersyjnych. Marxam Project gwarantuje profesjonalne piaskowanie i wsparcie w zakresie oczyszczania wyrobów metalowych i nakładania nowych powłok ochronnych, które odznaczają się wysoką jakością wykonania i dużą wytrzymałością.

druk 3d

Drukowanie 3D z tworzyw sztucznych i żywicy

Technologie druku 3D cechują się szybkością i ekonomicznością, a także szerokim zastosowaniem. Drukujemy 3D z tworzyw sztucznych i żywicy – materiałów, które są wykorzystywane w przemyśle. Wydruk 3D świetnie sprawdza się do tworzenia prototypów – zarówno pod względem ceny jak i terminu wykonania.

W ostatnich latach ta technologia zyskała mocno na popularności i coraz więcej klientów szuka profesjonalnych usług na 3D druku w odpornych tworzywach sztucznych lub w znanej ze swojej elastyczności żywicy. Sprawdź jak wygląda u nas ofertowanie  i prototypowanie 3D.

Drukowanie 3D z tworzyw sztucznych

3D druk to technika wykonania wyrobu z tworzywa sztucznego, np. plastiku, metodą warstw na podstawie cyfrowego pliku. Dzięki temu, że w tym drukowaniu nie wycina się produktu z większego bloku, generowanych jest bardzo niewiele odpadów. Usługa druku 3D wykonywana może być różnymi technologiami, jak FDM czy FFF lub SLS, SLA – wyroby otrzymane tymi technologiami będą mieć inne właściwości.

Usługi drukowania 3D najczęściej wykorzystują tworzywa sztuczne jak np. uniwersalny ABS, stosowany w większości sektorów przemysłowych. Można z niego wykonać zabawki, urządzenia elektroniczne, części do samochodów. ABS wyróżnia się odpornością na warunki atmosferyczne i wysoką udarnością. Innym szeroko wykorzystywanym do druku 3D materiałem jest PLA, uznany za najłatwiejszy do obróbki, a do tego w pełni biodegradowalny. Rozkłada się w środowisku naturalnym w ciągu 3 lat. Z PLA produkuje się głównie jednorazowe naczynia, folie i opakowania, ale jest też używany do tworzenia wyrobów na potrzeby rolnictwa, medycyny czy budownictwa. Inne tworzywa sztuczne, które mogą być używane do drukowania 3D, to m.in.:

  • PLA soft, elastyczniejsza wersja PLA;
  • PET – plastik do wytwarzania butelek;
  • PC, bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne poliwęglan;
  • TPE/TPY, o wysokiej elastyczności, przypominające gumę;
  • ABS – materiał elektrostatyczny, który przewodzi prąd;
  • Polipropylen, wytrzymały chemicznie.

Wybór danego materiału zależy od tego, jakie właściwości ma mieć drukowany produkt czy prototyp i w jakiej branży czy warunkach będzie używany.

Drukowanie w żywicy

Drukowanie w żywicy ostatnio staje się coraz bardziej konkurencyjne i częściej wykorzystywane niż druk na tworzywach sztucznych. Druki 3D w żywicy cechują się doskonałą precyzją, lepszą niż inne technologie drukowania, oraz bardzo szybkim czasem wykonania, nawet kilka razy krótszym niż drukowanie FFF/FDM w tworzywach. Dlatego drukarnia 3D można wykorzystywać go do tworzenia wyrobów jubilerskich, odlewów czy urządzeń i narzędzi do zastosowania w stomatologii, medycynie i architektonice. Wyroby będą idealnie gładkie i o identycznych z projektem wymiarach, co do setnych części milimetra. Wszędzie tam, gdzie liczy się dokładność wykonania  na szeroką skalę wykorzystuje się druk 3D w żywicy do tworzenia prototypów na potrzeby różnych branż. Można dość szybko wykonać bardzo ambitne projekty i przetestować wyroby w praktyce, a następnie sprawnie wdrożyć, bo cały proces mocno się skraca dzięki drukowaniu 3D. Profesjonalne usługi druku 3D w żywicy sprawdzą się także w produkcji niewielkich serii narzędzi lub części zamiennych. Do druku 3D wykorzystuje się żywice odlewnicze, przeźroczyste czy też elastyczne.

Drukowanie 3D i prototypowanie 3D – oferta firmy Marxam Project

Drukowanie 3D powstało przede wszystkim po to by szybko i precyzyjnie tworzyć prototypy do przetestowania w różnych sektorach gospodarki. Prototypowanie 3D znacząco przyspiesza etap od projektu do wykonania i wdrożenia nowego produktu. Firma Marxam Project proponuje swoim klientom usługi druku 3D w żywicy na potrzeby tworzenia prototypów, a także wytwarzanie seryjnych wyrobów dla różnych sektorów gospodarki z użyciem drukowania 3D, w różnego rodzaju tworzywach sztucznych. Z drukowaniem i prototypowaniem 3D klienci mogą zaoszczędzić czas i pieniądze, dzięki temu, że proces wytwórczy jest tańszy i szybszy niż tradycyjna produkcja elementów z metalu czy tworzyw sztucznych.