Profesjonaliści obróbki wiórowej

Frezer jest osobą, która musi wyróżniać się umiejętnościami manualnymi, precyzyjnością, odpowiedzialnością oraz cierpliwością. Bardzo istotną cechą jest również praca w zespole ponieważ praca wykonywana przez frezera jest zawsze częścią większego procesu produkcyjnego.

Obok procesu toczenia obróbka frezowaniem wymaga wzmożonej uwagi i rygorystycznego przestrzegania podstaw bezpieczeństwa pracy – specyfika pracy powoduje, że brak należytej ostrożności może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem.

Dzięki frezowaniu mogą powstawać takie rzeczy jak: gwinty, profile, wpusty, wrzeciona, koła zębate w takich materiałach jak metal, drewno lub tworzywa sztuczne.

toczenie i frezowanie

Obróbka wiórowa

obróbka skrawaniem 

Toczenie i frezowanie
na maszynach konwencjonalnych

Toczenie oraz frezowanie są jednymi z podstawowych metod obróbki skrawaniem elementów metalowych i tworzyw sztucznych.

Park maszyn konwencjonalnych utrzymywanych w najwyższej klasie dokładności pozwala na wykonywanie detali precyzyjnych, w wysokich klasach tolerancji zarówno dla większych jak i mniejszych serii produkcyjnych.

potrzebujesz tej usługi?

Profesjonalne usługi toczenia i frezowania na maszynach konwencjonalnych

Obróbka skrawaniem elementów metalowych.

Profesjonalne usługi tokarskie CNC

Obróbka skrawaniem metodą CNC.

obróbka skrawaniem 

Toczenie i frezowanie

na maszynach CNC

Centra obróbcze oraz centra tokarskie pozwalają na wykonywanie pojedynczych detali oraz serii produkcyjnych o trudnych i skomplikowanych kształtach w najwyższej klasie dokładności.

potrzebujesz tej usługi?

obróbka skrawaniem 

Toczenie i frezowanie na maszynach konwencjonalnych

Obróbka skrawaniem materiałów metalowych, stopów metali czy tworzyw sztucznych stanowi podstawowy sposób obróbki metalu zaliczanej do obróbki ubytkowej, która pozwala uzyskać elementy konstrukcyjne o określonych kształtach i liczbie detali.

Toczenie konwencjonalne i frezowanie konwencjonalne to fundamentalne metody obróbki skrawaniem – firma Marxam Project zachęca do skorzystania z usługi profesjonalnego kształtowania materiałów, które realizuje przy pomocy wysokiej klasy urządzeń w nowoczesnym parku maszynowym

Frezowanie konwencjonalne – co to jest?

Frezowanie konwencjonalne to obok toczenia jeden z głównych sposobów obróbki metali, stopów aluminium i stali, drewna czy tworzyw sztucznych. Maszyny konwencjonalne, zwane potocznie frezarkami, są urządzeniami zawierającymi liczne ostrza do modelowania odpowiednich kształtów, rozmiaru i właściwości w trakcie wykonywania konkretnego przedmiotu. Frezarka konwencjonalna jest rekomendowana głównie do pracy jako frezowanie powierzchni płaskich oraz wytwarzania elementów o określonych kształtach np. gwinty czy koła zębate lub frezowanie otworów w metalu.

Sam proces frezowania konwencjonalnego można podzielić na kilka typów. Pierwsze dwa związane są z rozmieszczeniem ostrzy we frezarce i wówczas wyróżnia się frezowanie walcowe lub kształtowe. Kolejnym kryterium podziału jest kierunek poruszania się krawędzi tnącej frezarki w stosunku do materiału – wówczas wyróżnia się frezowanie współbieżne lub frezowanie przeciwbieżne. Ponadto proces frezowania można podzielić ze względu na ilość powierzchni powstających w trakcie obróbki skrawaniem:

  • frezowanie pełne – trzy powierzchnie obrobione,
  • frezowanie niepełne – dwie powierzchnie obrobione,
  • frezowanie swobodne (jednostronne) – jedna powierzchnia obrobiona.

Czym jest toczenie konwencjonalne i na czym polega?

Proces toczenia konwencjonalnego, podobnie jak frezowanie metali konwencjonalne jest niezwykle częstym sposobem obróbki skrawaniem materiałów metalowych, drewna czy tworzyw sztucznych. O ile frezowanie było polecane do powierzchni płaskich, tak toczenie konwencjonalne wykorzystuje się głównie do przedmiotów o kształcie kulistym, stożkowatym lub walcowatym (tzw. bryły obrotowe). Stąd też toczenie sprawdza się podczas wytwarzania takich elementów jak pierścienie, gwinty, wały czy śruby pociągowe. Co warte wspomnienia, za pomocą toczenia konwencjonalnego można wykonać niektóre komponenty do maszyn odpowiedzialnych za obróbkę skrawaniem!

Frezowanie konwencjonalne i toczenie konwencjonalne – zastosowanie

Obróbka metali, która jest potoczną nazwą toczenia i frezowania konwencjonalnego sprawdzają się przede wszystkim do wykonywania prostych i pojedynczych elementów. Doświadczony operator maszyny konwencjonalnej znacznie szybciej zrealizuje wykonanie niewielkiego zlecenia, aniżeli zautomatyzowane urządzenie, które wymaga dokładnego zaprogramowania. Toczenie konwencjonalne i frezowanie sprawdzają się również w produkcjach seryjnych o niewielkim nakładzie.

Należy jednak wspomnieć, że usługi konwencjonalnej obróbki skrawaniem są bardzo dobrym sposobem do rozmaitych form modyfikacji istniejących już elementów. Dlatego też standardowe metody toczenia i frezowania można wykorzystać do wykonywania poprawek, bądź prostych prac naprawczych uszkodzonych komponentów konstrukcyjnych np. gwintów w śrubach, uzębieniach kół czy powierzchni kształtowych.

Firma Marxam Project zachęca do skorzystania z usługi konwencjonalnej obróbki rozmaitych materiałów. Realizujemy zlecenia dla różnych branż oraz na rozmaitą skalę – nie boimy się wykonywania prac związanych z precyzyjnymi detalami.

Frezarka bramowa, frezowanie obwodowe czy też toczenie dużych średnic to jeszcze nasza przyszłość ale z dnia na dzień coraz bliższa.

obróbka skrawaniem  metoda CNC

Toczenie i frezowanie na maszynach CNC

Usługi toczenia i frezowania to podstawowe sposoby obróbki skrawaniem rozmaitych materiałów. Konwencjonalna obróbka obok wielu zalet jest jednak czasochłonna, a na dodatek nie gwarantuje wysokiego poziomu powtarzalności w przypadku produkcji seryjnej.

Dlatego też firma Marxam Project zachęca aby toczenie frezowanie CNC odbywało się w naszym zakładzie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych maszyn usługi frezowania CNC oraz usługi tokarskie CNC zapewniają wysoką klasę dokładności procesu obrabiania.

Obróbka CNC – toczenie i frezowanie na miarę XXI wieku

Frezowanie i toczenie CNC niespecjalnie różnią się od tych wykonywanych przy pomocny konwencjonalnych obrabiarek, które pozwalają modelować odpowiednie kształty poprzez usuwanie nadmiernej ilości materiału. Istotą procesu obróbki CNC jest użycie urządzeń sterowanych w pełni przez oprogramowanie komputerowe. Poprzez wprowadzenie odpowiednich danych i ustawienie właściwych parametrów całego procesu dochodzi do wykonania obróbki, którą charakteryzuje:

  • nienaganna precyzja,
  • wysoka powtarzalność,
  • minimalizacja ryzyka strat materiału,
  • możliwość uzyskania rozmaitych kształtów.

Centra obróbcze CNC powodują, że proces wytwarzania elementów zostaje poddany maksymalnej automatyzacji. Wskutek zaplanowania odpowiednich zadań materiały są obrabiane z niezwykłą starannością o niezbędne detale, maksymalną wydajnością i nieprawdopodobną szybkością. Skrócenie czasu potrzebnego na realizację zlecenia oznacza ograniczenie nakładów i kosztów, a to z kolei oznacza zadowolenie klientów.

Toczenie CNC – na czym polega i kiedy się je stosuje?

Obróbkę skrawaniem poprzez toczenie CNC wykorzystuje się do modelowania materiałów w celu uzyskania elementów o kształcie kulistych brył np. stożków, kul czy walców. Technologia CNC jest rekomendowana także do wykonywania przedmiotów odznaczających się skomplikowaną geometrią. Toczenie CNC może mieć charakter wewnętrzny lub zewnętrzny – zastosowanie tej metody obróbki ubytkowej jest przydatne do wytwarzania m.in. złącz rurociągów podwodnych, śrub medycznych wykorzystywanych w ortopedii, popychaczy, sworzni tłoków silnika samochodowego czy osi dźwigni.

Główne rodzaje toczenia to: toczenie poprzeczne i toczenie wzdłużne.

Frezowanie CNC – co to jest i kiedy warto z niego skorzystać?

Obróbka nazywana frezowaniem CNC jest wykorzystywana do modelowania powierzchni płaskich i kształtowych (np. rowki, koła zębate, gwinty) oraz w celu modyfikacji przedmiotów np. dla nadania im odpowiednich wymiarów, chropowatości czy stworzenia w nich niezbędnych detali. Również tam gdzie wymagane jest frezowanie precyzyjne.

Istnieje wiele technik frezowania CNC:

  • pełne,
  • skośne,
  • czołowe,
  • niepełne,
  • pełne 3D,
  • swobodne,
  • obwodowe,
  • współbieżne,
  • przeciwbieżne.

Każda z technik odznacza się inną lokalizacją osi frezu względem materiału poddawanego obróbce oraz liczbą wytworzonych powierzchni. Centra obróbkowe bez problemu radzą sobie z tego typu zadaniami.

Do jakich materiałów użyć frezowania i toczenia CNC?

Proces obróbki skrawaniem dość jednoznacznie kojarzy się z metalami i ich stopami. Jednak w praktyce procesy frezowania i toczenia CNC można bez najmniejszego problemu wykorzystać w innych materiałach np. stali, aluminium, tworzywach sztucznych, a nawet w drewnie. Dzięki temu obrabianie przy użyciu nowoczesnych urządzeń CNC jest rekomendowane w przeróżnych branżach m.in. motoryzacyjnej, produkcyjnej, elektronicznej, lotniczej, meblarskiej, budowlanej, technologicznej czy hydrauliczno-sanitarnej.

Firma Marxam Project ma doświadczenie we współpracy z firmami działającymi w wielu odmiennych gałęziach przemysłu, co gwarantuje możliwość realizacji różnorodnych projektów. Zachęcamy do współpracy w zakresie małych i dużych produkcji seryjnych.